Dermabrazyon

Dermabrazyon; yüzdeki dikiş izleri, yaralar ve kırışıklıklar gibi estetik görünümü zedeleyen görüntülerin giderilmesi için yaygın olarak kullanılan kozmetik bir uygulamadır.

İşlem sonrası yan etkilerin oldukça az, ortaya çıkan sonuçların ise son derece başarılı olması nedeniyle özellikle gençleşmek isteyenler tarafından tercih edilir. Zamana bağlı izlerin ve görünümü zedeleyen yaraların ortadan kaldırılmasını sağlayan bu yöntem, cildi soyarak kişinin daha canlı bir deri yapısına sahip olmasını amaçlar.

Dermabrazyon tedavisi uygulanan kişiler daha dinç ve estetik bir yüz görünümüne sahip olur.

Dermabrazyon Nedir?

Çevresel faktörlere, yaşam alışkanlıklarına ve genetik nedenlere bağlı olarak cilt üzerinde akne, siyah nokta ve güneş izleri gibi deformasyonlar oluşmaya başlar. Ek olarak yaşlanmaya bağlı olarak özellikle mimik kasları kullanımında çıkan izlerin derinliği artar ve kalıcı kırışıklıklar oluşur. Bu tür leke ve izlerin giderilmesi için yaygın olarak kullanılan estetik müdahalelerden biri “dermabrazyon” olarak bilinen, cildi soyarak alttaki canlı deriyi ortaya çıkaran yöntemdir. Ameliyatsız bir uygulama metoduna sahip olan dermabrazyon cildin daha canlı, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmesini sağlar.

Herhangi bir yaş sınırı bulunmayan bu işlem özellikle yaşlılara uygulandığında etki süresi daha yüksek olur. Bununla birlikte genel sağlık durumu elverişli olan herkes tarafından tercih edilebilir. Dermabrazyon yaptırmaya engel olan durumlar ise şunlardır:

 • Derinin hassas yapıda ve dayanıksız olması
 • Cildin soğuğa karşı alerjik tepki vermesi
 • Son 1 yıl içinde ciltte akne tedavisinin uygulanmış olması

Birkaç yıl içinde yüz gerdirme işlemlerinin yapılmış olması

Dermabrazyon Ne İşe Yarar?

Dermabrazyon tedavisi uygulanan kişiler daha dinç ve estetik bir yüz görünümüne sahip olur, ayrıca bu uygulama gerekmesi halinde yüz dışındaki diğer vücut bölümleri üzerinde de kullanılabilir. İşlemin hemen ardından sonuçların gözlenebilmesi dermabrazyonun en çok tercih edilme nedenleri arasındadır. Cildi derinlemesine temizleyerek canlandıran bu tedavi genel olarak şu amaçla yapılır:

 • Akne sebebiyle oluşan yaraların ve kötü görüntünün giderilmesi
 • Kaza veya ameliyat nedeniyle deri üst tabakasında oluşan izlerin giderilmesi
 • İstenmeyen dövmelerin silinmesi
 • Özellikle ağız kenarlarındaki kırışıklıkların hafifletilmesi
 • Güneş benzeri dış etkenler nedeniyle koyulaşan cilt renginin açılması

Dermabrazyon Uygulamasının Avantajları

Dermabrazyon özellikle tedavinin hemen ardından fark edilen etkileri ve yüksek başarı oranı nedeniyle öne çıkan bir uygulamadır. Bununla birlikte diğer avantajları şu şekilde sıralanır:

 • Cildin üst katmanındaki ölü deriden arındırılarak temizlenmesini sağlar ve kendi kendine yenilenmeye izin verir. Bu nedenle doğal bir iyileşme süreci başlatır.
 • Cildin en üst katmanındaki kırışıklıklar, yara izleri, lekeler ve akneler tedavinin ardından giderilir.
 • Mekanik olarak uygulandığından bölgeye özel etki sunar ve farklı vücut bölümleri üzerinde kullanılabilir.
 • Derinin alt ve üst tabakasının alınarak estetik görünümün kısa sürede iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Kısa sürede tamamlanır, hemen hemen herkese uygulanabilir.

Dermabrazyon Nasıl Yapılır?

Dermabrazyon işlemini yaptırmadan önce hekim önerilerinin dinlenmesi ve genel bir deri analizinin yaptırılması gerekir. Uygun şartların sağlanması ve hekim onayı ile birlikte tedavi başlatılabilir ancak mümkün olan en başarılı sonuçları almak için işlemden önceki evrede şunlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Aktif sivilcelerin geçmesi beklenmelidir.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların ve vitaminlerin kullanımı sonlandırılmalıdır.
 • Sigara ve alkol gibi iyileşme sürecini kötü etkileyen alışkanlıklar bırakılmalıdır.
 • Hekim kullanılan ilaçlar ve kronik hastalıklar hakkında eksiksiz şekilde bilgilendirilmelidir.
 • Cilt yapısı hekim tarafından işleme uygun bulunmalı ve yapılan tahliller uygulamaya engel bir durum olduğunu ortaya koymamalıdır.

Bu durumların sağlanması halinde kişi hekimin önerdiği tarihte tedavi için gün alabilir. Cerrahi bir operasyon olmadığından ek bir ön hazırlık veya anestezi gerektirmez. İşlem sırasında ağrı, sızı, morluk gibi şikayetler oluşmaz. Lokal anestezi altında yapılan uygulama sırasında derinin üst katmanı soyulur ve cildin doğal olarak kendini yenilemesi tetiklenir. Motor yardımıyla ve zımpara uçlar kullanılarak uygulanan işlem sonunda kişi estetik, canlı ve güzel bir görünüme sahip olur.

Ortalama yarım saatte tamamlanan dermabrazyon işlemi, gereksinim halinde birkaç seans daha tekrarlanabilir. Seanslar arası genellikle 2 hafta olacak şekilde planlanır, etkileri ise uzun süre devam eder. Bu etkileri sürdürmek için önerilen ise tedaviye 3-4 seans devam etmektir.

Dermabrazyon Tedavi Sonrası Süreç Nasıldır?

Dermabrazyon işleminin etkileri tedaviden hemen sonra ortaya çıkar fakat esas halini 2 hafta içinde alır. Bu süre boyunca cilt kendi kendini yenilemeye devam edeceğinden ortaya çıkan sonuçlar da zaman içinde kademeli olarak artar. Bununla birlikte tedavi etkilerini maksimuma çıkarmak için özellikle işlemden sonra güneş ışınlarına maruz kalmamak, koruyucu özellikli kremler kullanmak ve hekimin diğer önerilerini dinlemek gerekir.

 • Dermabrazyondan sonra 2 hafta boyunca iş hayatın dönüş veya çalışma önerilmez. Bu aşamada yüzde estetik açıdan tam oturmayan sonuçlar kişiyi kötü etkileyebilir ancak bu etki zamanla iyileşerek tamamen geçer.
 • İyileşme döneminde cilt yapısına zarar verecek kozmetik ürünlerden kaçınılması gerekir.
 • Aşırı spor yapmak ve terlemek tedavi etkilerini kötü yönde etkiler, bu nedenle hekimin uygun gördüğü süre boyunca önerilmez.
 • İlk 6-12 ay arası cildin kendi rengini oluşturması beklenmelidir. Bu süre boyunca güneş ışınlarından en iyi şekilde korunmak büyük önem taşır.
 • Uygulama sonrası aşırı sıcaktan kaçınmak ve sauna gibi uygulamalar yaptırmamak önerilir.

Derinin alttan üste kademeli olarak iyileşmesini sağlayan dermabrazyon başarılı ve doğal sonuçları ile güvenilir bir tekniktir. Bununla birlikte işlemin kalıcılığı ve etki seviyesi hekim seçimi ile yakından ilgilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP