Annelik Estetiği

Hem gebelik hem de doğum süreci kadın vücudunda pek çok değişiklik yaratır. Hamilelik döneminde aşırı kilo alınır ve bu kilolar doğum sırasında verilir. Nitekim geriye estetik olarak rahatsızlık veren fazla bir deri kalır. Aynı zamanda göğüslerde, vajinada ve vücudun farklı noktalarında rahatsız edici görünümler oluşabilir. İşte kadınların gebelik öncesi haline geri dönmesini sağlayan ve estetik bir görünüm için uygulanan bir dizi operasyon annelik estetiği ya da mommy makeover olarak adlandırılır. Kişiye özel olarak planlanan annelik estetiği bazen yalnızca 1 operasyon içerebileceği gibi, bazen birkaç operasyon bir arada yapılabilir.

Kadınların gebelik öncesi haline geri dönmesini sağlayan ve estetik bir görünüm için uygulanan bir dizi operasyon annelik estetiği ya da mommy makeover olarak adlandırılır.

Annelik Estetiği Nedir?

Gebelik ve doğum sürecinde kadınlar fiziksel değişikliklere uğradıkları gibi, ruhsal olarak da pek çok değişim yaşarlar. Doğum sonrasında ruhsal problemlerin ortadan kalkması muhtemeldir fakat geriye yıpranmış bir vücut kalabilir. Nitekim kadınlarda bu yıpranmış vücudun bir yansıması olarak kendini beğenmeme, özgüven eksikliği ve benzeri problemler oluşabilir. Nitekim annelik estetiği ile vücutta meydana gelen sarkma ya da gevşeme gibi durumlar birkaç basit işlem ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Gebelik ve doğum sürecinde her kadında meydana gelen fiziksel değişimler farklı olur. Örneğin bazı kadınlarda yalnızca memelerde sarkma meydana gelirken, bazı kadınların bel bölgesinde çatlak ya da gevşeme gibi sorunlar oluşabilir. Karın germe, meme dikleştirme ya da meme büyütme gibi pek çok operasyonu barındıran annelik estetiği, kadınlarda meydana gelen değişiklikler farklılık gösterdiği için kişiye özel olarak planlanmalıdır. Annelik estetiğinin en temel amacı, kadınların kaybettiği estetik görüntünün yeniden kazandırılması ve memnun oldukları bir vücut ile ve özgüven sahibi olarak hayatlarına devam etmelerinin sağlanmasıdır.

Annelik Estetiğini Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Kadınlarda doğum sonrası sağlık durumu iyi olduğu müddetçe tüm annelik estetiği uygulamaları gerçekleştirilebilir. Annelik estetiği için en uygun zaman doğumdan sonraki 6 ay ila 1 yıllık dönemdir. Yani emzirmenin tamamlanmış olması beklenir. Bekleme süresi konusunda uygulanacak olan işlemlerin detayları da belirleyici olur. Örneğin karın germe işlemi yapılacaksa bunun için 1 yıl beklemek gerekir çünkü bu bölgedeki kasların toparlanması uzun sürer. Annelik estetiği ayrıca diyet ve egzersiz programları ile vücudunu istediği forma getiremeyen ve 25-40 yaş arasından bulunan kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. Annelik estetiği estetik bir görünüm için başvurulabilecek en etkili yöntemleri içerir.

Annelik Estetiği Hangi İşlemleri Kapsar?

Doğum yapmış olan kadınlar tarafından en çok şikayet edilen konular vücutta oluşan çatlaklar ve doğum sonrası vücutta kalan fazla deridir. Egzersiz ya da diyet programları kilo vermeye yardımcı olsa da, fazla derinin giderilmesi konusunda genellikle sonuç vermez. Ayrıca memelerde ve vücudun farklı noktalarında oluşan sarkmaların da bu yöntemlerle giderilmesi mümkün değildir. Bu yüzden annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilen şu işlemlere başvurulması gerekir:

  • Meme büyütme, küçültme ve dikleştirme,
  • Karın, kol ve bacak germe,
  • Liposuction,
  • Çatlak estetiği,
  • Vajina estetiği.

Bu işlemlerden yalnızca bir tanesini gerçekleştirmek mümkün olduğu gibi, birkaç farklı işlemin kombine olarak kullanılması da mümkündür.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiğinde uygulanacak adımlar operasyona göre değişiklik gösterir ve her kadının ihtiyaçlarına göre uygulanacak işlemler farklıdır. Elbette burada hastanın genel sağlık durumu ve talepleri de önemlidir. Annelik estetiği kapsamında uygulanan işlemlerin detayları şu şekildedir:

Meme Büyütme, Küçültme ve Dikleştirme

Süt bezlerinin çalışması, gebelik döneminde sütün toplanması ve emzirmeyi mümkün kılması için memelerde büyüme yaratır. Fakat doğum gerçekleştikten ve emzirme dönemi tamamlandıktan sonra memelerde hacim ve dolgunluk kaybı, küçülme ya da sarkma gibi sorunların meydana gelmesi muhtemeldir. Meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme operasyonları sonrasında memeler doğum öncesi haline getirilebilir. Memelerin nasıl bir forma ve büyüklüğe sahip olacağı konusunda hastalar belirleyicidir. Memelerdeki sorunları gidermek için kullanılan iki yöntem fazla dokuların çıkarılması ya da silikon protez uygulamalarına başvurulmasıdır.

Vajina Estetiği

Doğum sırasında vajinada genişleme meydana gelebilir. Vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma operasyonu ile vajina çok daha dar ve toparlanmış bir görünüme kavuşturulur. Eğer doğum sırasında vajinanın iç ve dış dudaklarında uzama ya da sarkma meydana geldiyse, bu durum labioplasti adı verilen vajina estetiği operasyonu ile giderilir. Hem vajinoplasti hem de labioplasti işlemleri sonrasında iyileşme süresi kısadır.

Liposuction

Gebelik döneminde basenlerde, sırtta, kollarda ya da karın bölgesinde biriken yağlar doğum sonrasında da varlığını koruyor olabilir. Özel tüpler ve kanüller ile gerçekleştirilen liposuction işlemi bu fazla yağlardan kurtulmak için en ideal yöntemdir. Karın germe operasyonlarından önce liposuction yapılması önerilir.

Karın, Kol ve Bacak Germe

Karın bölgesindeki cilt dokusu ve fazla yağlar karın germe operasyonu kapsamında çıkarılır. Deri, bikini bölgesinde yapılan bir kesiden çıkarılacağı gibi gözle görülür bir iz kalması söz konusu değildir.

Çatlak Tedavisi

Çatlak tedavisi gelişmiş ve modern teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. Özellikle Pulse DYE Lazer, PRP, eCO2 Lazer, dermoterapi ve mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans gibi uygulamaları çatlakların tedavi edilmesi konusunda son derece etkilidir.

Annelik estetiği kapsamında doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde ya da hasta taleplerine de bağlı olarak ek işlemler uygulanabilir.

Annelik Estetiği Ameliyatlarından Sonra İyileşme

Annelik estetiği uygulamalarından sonra hastaların dikkat etmesi gereken önemli hususlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • Doktorun önerdiği şekilde karın korsesi kullanmak gerekir,
  • Beslenme operasyondan 3 ila 4 saat sonra başlatılabilir,
  • Dikişlerin zarar görmemesi için 1 hafta boyunca mümkün oldukça dik yürümek gerekir,
  • Dikişler ve dren çıkarıldıktan sonra hasta normal hayatına dönebilir.

 

Annelik estetiği uygulamaları yapıldıktan sonra kadınların yeniden hamile kalması mümkündür. Fakat bu süreçte annelik estetiği uygulamalarının etkisini yitireceğini bilmeniz gerek. Yani mevcut görünümü korumak için, yeni bir hamilelik sonrası daha önce yapılmış olan tüm annelik estetiği uygulamalarının yeniden yapılması gerekir. Bu yüzden hamilelik planlayan kadınların annelik estetiği uygulamalarını doğumdan sonraya ertelemesi önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP