Cilt Bakımı

Herkes evde kendi cilt bakımını gerçekleştirebilir. Fakat medikal olarak ve profesyonel şekilde gerçekleştirilen cilt bakımı, evde yapılan cilt bakımından çok daha etkili sonuçlar verir.

Derinlemesine temizlik işlemi ile birlikte nem dengesinin sağlanması, cildin beslenmesi, nefes alması ve daha parlak bir görünüme kavuşması medikal cilt bakım uygulamaları ile gerçekleştirilebilmektedir.

Cilt bakım aşamaları kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani akne sorunları olan bir cilt için ayrı, düzenli olarak yoğun makyaj yapmak zorunda olan ciltler için ayrı bir tedavi süreci planlanır.

Cilt Bakımı Nedir?

Medikal cilt bakımı ile cildin üst katmanından başlayarak derinlemesine bir temizlik işlemi uygulanır. Birikmiş kir temizlenirken sebum dengesi de yeniden kurulmuş olur. Uygulanacak olan tedavi kişilerin cilt tipine, yaşına ve cildin ihtiyaçlarına göre planlanır. Medikal cilt bakımı ile yaşlanma karşıtı bir koruma sağlanırken herhangi bir yan etki görülmez. Bu uygulama ile cildin yaşlanması yavaşlatılır, cilt temizlenir ve elastikiyetini geri kazanır.

Kir ve makyaj kalıntıları özellikle epidermisin üst katmanlarında birikir. Bu birikime cilt tarafından salgılanan yağlarda eklendiğinde zaman içerisinde gözenekler tıkanır. Deri nefessiz kalır ve kendi kendini temizleyemez. Bu durum sebum dengesini bozar ve cilt üzerinde gerçekleşen birçok problemin başlangıç noktası budur. Dolayısıyla bu gibi sorunları yaşamamak ve cildi yaşlanmaya karşı korumak için medikal cilt bakımı bir gerekliliktir. Medikal cilt bakımı ile cildin tüm katmanları derinlemesine ve herhangi bir tahribat yaratılmadan temizlenir.

Tüm bunlara ek olarak daha kısa tanımlarla medikal cilt bakımı şu şekilde açıklanabilir: Cilt derinlemesine temizlenir ve gözenekler açılır. Ölü deri cilt üzerinden nazikçe soyulur ve cildin yenilenmesi sağlanır. Gözeneklerin açılması sebebiyle cilt üzerindeki iletkenlik artar ve bu da uygulanan serum ve vitaminlerin daha etkili olmasını sağlar. Kolajen üretimi desteklendiği için cildin kendisini yenilemesi hızlanır ve ciltte elastikiyet kaybına sebep olan dolaşım sorunlarının büyük ölçüde engellenmesi sağlanır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Daha önce medikal cilt bakımı yapılmamış olan, siyah nokta ya da benzeri sorunlar yaşayan bir cilt için öncelikle iki hafta arayla ve birkaç seans boyunca medikal cilt bakımı gereklidir. Ayda bir medikal cilt bakımı yaptırmak, cildin her zaman parlak ve genç bir görünüme sahip olması açısından ideal olarak kabul edilir. Medikal ortamda, profesyonel cilt bakım uzmanları tarafından gerçekleştirilen medikal cilt bakımında temel aşamalar şu şekildedir:

 • Cilt yüzeyi ve epidermisin temizleme işlemi cilde uygun ürünlerle gerçekleştirilir,
 • Uygulanan buhar terapi, gözeneklerin nazik bir şekilde temizlenmesini sağlar,
 • Cilt üzerinde kötü bir görünüme neden olan siyah ve beyaz noktalar temizlenir,
 • Gözenek temizleme işlemi dekolte bölgesine kadar tüm cilde uygulanır,
 • Kolajen üretiminin tetiklenmesi için maske, radyofrekans ya da benzer cilt bakım sistemlerinden yardım alınır,
 • Cilt üzerinde derin bir nemlendirme uygulaması gerçekleştirilir.

Gerekli görüldüğü durumlarda cildin çok daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için ek uygulamalardan da destek alınabilir.

Cilt Bakımının Aşamaları Nelerdir?

Her cildin yapısı ve ihtiyaçları farklı olduğu için, cilt bakım aşamaları da kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani akne sorunları olan bir cilt için ayrı, düzenli olarak yoğun makyaj yapmak zorunda olan ciltler için ayrı bir tedavi süreci planlanır. Fakat genel olarak medikal cilt bakımında izlenen aşamalar şu şekildedir:

Mini Konsültasyon

Bu kısım aslında hasta beklentilerinin dinlendiği ve hasta ihtiyaçlarının belirlendiği dönemdir. Yani hastanın beklentisi sıkılaşmak ise buna yönelik, hastanın beklentisi aknelerin temizlenmesi ise buna yönelik bir tedavi planlanır. Bu süreçte ilk olarak cilt tipi analiz edilir ve hemen arkasından cildin ihtiyaçları tespit edilir. Medikal bakım ürünlerine karar verildikten sonra gerek görülmesi halinde ek cilt bakım uygulamaları planlanır.

Peeling Hazırlığı

Yumuşak bir temizleme işlemi yapılır ve epidermis cilt yapısına uygun dermokozmetik ürünler ile temizlenir. Derin bir temizlik ve arındırma işlemi için cilt hazır hale getirilir.

Ölü Hücrelerden Arındırma ve Gözeneklerin Temizlenmesi

Cilt üzerindeki kir ve ölü deri gözenekleri tıkar. Bu kirin temizlenmesi ve ölü derinin soyulması için cildin ihtiyaçlarına yönelik ürünler ve cihazlar kullanılır. Bir diğer yandan gözeneklerin tıkanması cildin havasız kalması ve oksijenin yetersiz olması nedeniyle soluk ve cansız bir görünüm kazanır. Ölü hücreden ve kirden arınmış olan cit nefes almaya başlar. Böylelikle cildin canlılığı artar.

Buhar Terapisi

Gözeneklerin açılması için cilde bir buhar uygulaması yapılır. Bu süreçte cilt üzerinde birikmiş olan yağ dokuları tahliye edilir ve cildin yumuşaması sağlanır.

Akne, Siyah Nokta ve Beyaz Nokta Temizliği

Ciltteki aknelerin, siyah ve beyaz noktaların temizlenmesi manuel olarak ya da özel cihazlar kullanılarak yapılır. Cildin temizlenmesi ve yağ birikintilerinin uzaklaştırılması gözenekleri zarar vermeden ve cilt üzerinde tahribat yaratmadan gerçekleştirilir.

Son Temizlik ve Dezenfeksiyon

Cilt üzerindeki yağ birikintileri, akneler, siyah noktalar ve beyaz noktalar temizlendikten sonra cildin tüm kalıntılardan temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Bu işlemin yapılmaması durumunda zaten açık olan gözeneklerin daha da derinleri kir ile dolabilir.

Cilt Besleme Uygulaması

Bu süreçte cildin parlak ve canlı görünümünün korunması ve yakalanan etkinin daha kalıcı bir hale getirilmesi için çeşitli uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar genellikle oksijen terapi, hyaluronik asit, çeşitli serumlar, nem bombaları, maske ve kremler ya da A, E ve C vitaminleri içeren özel dermokozmetik ürünler içerir. Cildin derinlemesine temizlenmesini ve nemlendirilmesini sağlayan bu uygulamalarda kaliteli cilt bakım ürünlerinin kullanılması büyük önem taşır.

Medikal Cilt Bakımının Avantajları Nelerdir?

Medikal cilt bakımı cildin çok daha genç, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşması için düzenli olarak tekrarlanması gereken bir işlemdir. Bir dizi uygulamayı içeren cilt bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi durumunda elde edilecek olan avantajlar şunlardır:

 • Lenf sisteminin aktif hale getirilmesinin yanı sıra kan dolaşımı da hızlanmış olur,
 • Gözenekler üzerinde derin bir temizlik işlemi yapıldığı için cildin nefes alması sağlanır,
 • Yaşlanma karşıtı bir koruma sağlanmış olur,
 • Sebum dengesi korunur,
 • Cilt lekelenmelerine koruma sağlanır,
 • Elastikiyet kaybı önlenir.

Başarılı bir sonuç ve kalıcı bir etki için tüm uygulamaların profesyonel cilt bakım uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP