Meme Büyütme

Kadınlarda emzirme gibi çok önemli bir işlevi olan meme, bu işlevinin yanı sıra estetik bir görüntü için de büyük önem taşıyor. Özellikle küçük göğüslü kadınlar özgüven sahibi olarak kendilerini daha iyi hissetmek için daya büyük memelere sahip olmak ister. Günümüz sağlık teknolojileri kapsamında meme büyütme operasyonları farklı teknikler kullanılarak yapılabilmektedir.

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme ameliyatı, göğüsleri küçük olan kadınlarda silikon implantlar ya da yağ enjeksiyonu ile göğüslerin büyütülmesi işlemidir.

 Özellikle küçük göğüslü kadınlar özgüven sahibi olarak kendilerini daha iyi hissetmek için daya büyük memelere sahip olmak ister. Günümüz sağlık teknolojileri kapsamında meme büyütme operasyonları farklı teknikler kullanılarak yapılabilmektedir.

Bu operasyon ile memeler istenilen boya getirilebilir. Bazen tek memede bazen de iki memede birden hacim kaybı ve küçülme meydana gelebilir. Hacim kaybı gebelik ya da aşırı kilo verme gibi durumlara bağlı olarak gelişebileceği gibi, gelişim kusurlarına da bağlı olabilir. Operasyon sonrası kadınlar büyük, dolgun ya da estetik görüntüsü ile özgüven yaratan göğüslere sahip olur. Meme büyütme ameliyatlarında meme dokusunun altına protez yerleştirilmesi ve meme hacminin büyütülmesi söz konusudur. Meme büyütme ameliyatı esnasında meme dokusu toparlanabilir, sarkıklık ya da gevşeklik gibi durumlar düzeltilebilir.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Kadınların memelerinin sahip olduğu boyuttan memnun olmamaları ve estetik bir görüntüye sahip olmak istemeleri, meme büyütme ameliyatlarının en sık başvurulan nedenleridir. Çünkü küçük göğüsler pek çok kadın için özgüven eksikliği yaratır. Tüm bunların dışında şu sorunlara sahip olan insanlar da göğüs büyütme ameliyatı yaptırabilir:

 • Memelerin küçük olduğu durumlarda vücutta meydana gelen orantısız görünümün giderilmesi ve kalçalar ile göğüs arasındaki oranlı görünümün yaratılması,
 • İki memenin birbirinden farklı boyutlarda olduğu durumlarda, protezler kullanılarak göğüslerde eşit boylu ve simetrik bir görünüm yaratılması,
 • Gebelik sonrası memelerde hacim kaybı ya da sarkma oluşabilir, bu sarkma ve hacim kaybı meme büyütme ameliyatı ile giderilebilir,
 • Anne karnında meydana gelen gelişim bozukluklarına bağlı olarak doğuştan meme olmaması,
 • Meme kanseri sebebiyle memenin tamamen ya da bir kısmının çıkarılması,
 • Meme implantının ya da protezlerin eskimesi ya da özelliğini kaybetmesi sebebiyle implant ya da protez değişimi,
 • Göğüs duvarı anomalisi sebebiyle meme gelişiminin tamamlandığı durumlarda memelerin estetik bir görünüme kavuşturulması,
 • Cinsiyet değiştirme operasyonlarında meme oluşturulması.

Uzman bir hekim tarafından klinik ortamda gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarında başarı oranı yüksektir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatında vücutta bulunan kök hücreler ya da yağ dokusu kullanılabilir. Fakat silikonların ya da tuzlu su içeren silikonların kullanımı çok daha yaygındır. Protezler şekline, içeriğine ve yüzey yapısına göre sınıflandırılmıştır:

 • Şekline Göre Protezler: Anatomik (damla) protez, yuvarlak protez.
 • İçeriğine Göre Protezler: Silikon protez, fizyolojik serum (salin) içerikli protez.
 • Yüzey Yapısına Göre Protezler: Pütürlü yüzeyli protez, düz yüzeyli protez.

Ne tür bir protez uygulanacağı konusunda vücut yapısı önemli olduğu gibi, doktorun tavsiyeleri ve hastaların beklentileri de belirleyicidir.

Meme Büyütme Ameliyatında Kesi Nereden Yapılır?

Meme büyütme için kullanılacak yöntem belirlendikten sonra, ameliyat öncesinde kesinin yapılacağı bölge belirlenir. Kesinin yapılabileceği 4 farklı bölge bulunur. Bunlar koltuk altı bölgesi, meme başı çevresi, meme altı ve göbek bölgesidir. Bu kesi bölgeleri ile ilgili olarak nedenler ve sonuçlar şu şekildedir:

 • Meme başı kesileri areola olarak adlandırılan kahverengi bölgeden yapılır. Gözle görülmeyen ve küçük olan bu kesinin iyileşme süresi de hızlıdır. Bu kesi yönteminde süt kanallarının zarar görme riski bulunur.
 • Kesi meme altından yapıldığında kalan yara izi oldukça siliktir. Meme altından yapılan kesilerde ne süt kanallarının zarar görmesi ne de memenin göğüs duvarına yapışması gibi bir risk bulunmaz.
 • Kesi göbekten ya da koltuk altından yapıldığında dikiş ya da yara izi oluşumu söz konusu değildir. Bu kesi yönteminde protezin yerleştirilmesi endoskopik olarak gerçekleştirilir.

En sık tercih edilen kesi bölgesi meme altı olmakla birlikte, areola ya da koltuk altı bölgesinde yapılacak kesilerde bakteri birikimi daha fazla olacağından bu yöntemler çok fazla tercih edilmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kesi bölgesine karar verildikten sonra hasta genel anestezi altına alınır. Operasyon sırasında izlenen adımlar ise şu şekildedir:

 • Kas ve bağ dokuları ile göğüs dokusu birbirinden ayrılır,
 • Göğüs duvarının en dışında bulunan ve pektoral kas olarak isimlendirilen kasın yapılacak işleme göre önüne ya da arkasında bir cep oluşturulur,
 • Cebe yerleştirilen implant göğüs ucunun arka kısmına ortalanır,
 • Salin içeren implantların boş olarak yerleştirilmesi söz konusudur, yerleştirilen implantın içerisine steril tuzlu su enjekte edilir,
 • Silikon implant kullanılması durumunda, implant yerleştirilmeden önce silikon jel ile doldurulur,
 • İşlemler tamamlandıktan sonra dikiş atılarak kesi kapatılır ve bandaj uygulaması yapılır.

Uygulamanın türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, ortalama operasyon süresi 1.5 ila 2 saat arasındadır. Meme protezleri ömür boyu kullanım imkanı sunsa da, olası bir sızıntı ya da benzeri bir problem oluşmaması için düzenli kontrol gereklidir. Uzman cerrah seçimi operasyonun başarısı açısından önemlidir.

Ameliyatsız Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatlarında estetik sorunların giderilmesi söz konusuysa, yağ enjeksiyonu önerilmez. Çünkü yağ enjeksiyonları kök hücre içerir ve bu da kanser gelişiminin en yaygın bölgelerden biri olan meme için bir risk faktörüdür. Yağ enjeksiyonu ile ameliyatsız olarak gerçekleştirilen meme büyütme operasyonlarında, enjeksiyon için kullanılacak yağ kişinin kendisinden alınmalıdır. Nitekim bazı insanlarda zayıf olmaları nedeniyle meme büyütmede kullanılabilecek kadar yağ bulunmayabilir. Bu yüzden de ameliyatsız yöntemlerle meme büyütmek mümkün değildir. Tüm bunların dışında yağ enjeksiyonu meme büyütmede uzun ömürlü bir yöntem değildir. Çünkü zaman içerisinde enjekte edilen yağların bir kısmı erir ve bu da memelerde yüzde 40 ila 50 oranında bir hacim kaybı yaşanmasına neden olur.

Sonuç olarak meme büyütme operasyonlarında implant ya da protez uygulamaları yağ enjeksiyonu ile kıyaslandığında çok daha risksizdir. Her ne kadar hastaların talepleri belirleyici olsa da, gerekli kontroller sonucunda uygulanabilecek olan en doğru yönteme hekim karar vermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP