Kepçe Kulak Ameliyatı

İnsan vücudu kalıtsal olarak ya da sonradan gelişen nedenlerle estetik olmayan bir görünüme bürünebilir.

Bu sorunlar fonksiyonel olmasa bile, sosyal hayattan kopuşa neden olabilecek psikolojik problemler yaratabilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelebilen kepçe kulak, sık karşılaşılan estetik kusurlardan biridir.

Modern, risksiz ve hızlı sonuç veren yöntemler bugün kepçe kulağın tedavisi konusunda etkilidir.

Doğuştan gelişen bir anomali olarak kabul edilen kepçe kulak, estetik görünümü bozan fakat fonksiyonel sorun oluşturmayan bir kulak deformitesidir. Bu yüzden bireyler daha estetik bir görünüm kazanmak ve sosyal hayata daha rahat katılabilmek adına kepçe kulak ameliyatına başvurur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak adlandırılan durumda kulak kepçesi öne doğru kıvrılmıştır fakat kulağın anatomik yapısında herhangi bir sorun yoktur. Kepçe kulak durumunda kulağın büyüklüğü normalden daha fazla değildir; fakat kafa ile kulak kepçesi arasında bulunan mesafe genişlemiştir. Kulak dışarıya doğru açılan bir yelken görünümü kazanmıştır ve bu durum özellikle arkadan bakıldığında belirgin şekilde fark edilir. Bazı durumlarda kulakta normalden daha düz bir görüntü oluşması mümkündür ve bunun nedeni genellikle kulağın üst kısmındaki kıvrımın yokluğudur. Kepçe kulak ameliyatı tıp literatüründe otoplasti olarak adlandırılır.

Doğuştan gelişen bir anomali olarak kabul edilen kepçe kulak, estetik görünümü bozan fakat fonksiyonel sorun oluşturmayan bir kulak deformitesidir. Bu yüzden bireyler daha estetik bir görünüm kazanmak ve sosyal hayata daha rahat katılabilmek adına kepçe kulak ameliyatına başvurur. Kulak deformitelerinin giderilmesi konusunda kolay bir yöntem olan ve modern tekniklerle yapılan kepçe kulak ameliyatı yaşam kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olur.

Kepçe Kulağın Nedenleri

Doğuştan gelen bir sorun olan kepçe kulağın kökeninde genetik faktörler yatar. Kepçe kulak sorunu ile doğan bireylerin genellikle annesinde, babasında ya da aile bireylerinde kepçe kulak vardır. Kepçe kulak oluşumunun en yaygın anatomik nedeni kulak arkasında bulunan kemik ile kulak kepçesi arasında normalde daha geniş bir mesafe olmasıdır. Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması da kepçe kulağa neden olabilir. Ayrıca kulak kepçesinin düz bir yapıda görünmesine neden olan kulak üst kıvrımlarının oluşmaması durumu da kepçe kulağın nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Kulak kaslarındaki gevşemenin nedenine dair östrojen hormonlarının dengesizliği üzerinde durulsa da, henüz kesinliği kanıtlanmış bir bilgi bulunmaz.

Kimler Kepçe Kulak Ameliyatı Yaptırabilir?

Bireyler 4 ila 5 yaşlarına geldiğinde kulak kepçesinin oluşumu büyük ölçüde tamamlanmıştır. 10 yaşları ise gelişimin tamamen tamamlanması için standart kabul edilir. Özellikle okul çağında kepçe kulak problemine sahip olan çocukların alay ve dalga geçilme gibi problemlerle karşılaşması, kişisel gelişimi engelleyebilir. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatlarının çocukluk döneminde, mümkünse okul dönemi başlamadan yaptırılması önerilir. Fakat kepçe kulak ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı bulunmaz; yani hem çocukluk döneminde hem de yetişkinlik döneminde yaptırılabilir. Otoplasti olarak da adlandırılabilen kepçe kulak ameliyatı tek kulakta yapılabileceği gibi, asimetrik görüntünün giderilmesi için iki kulakta birden yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Modern ve kolay teknikler, insan hayatına olumsuz etki eden pek çok estetik kusurun giderilmesi konusunda hızlı çözümler sunuyor. Otoplasti de bu tekniklerden biri. Uzman bir plastik cerrah kontrolünde uygulanması gereken bu operasyon, içerisinde herhangi bir risk barındırmıyor. Operasyon süreci ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli noktalar şu şekilde:

  • Hastaların yaşı, anatomik özellikleri ve çeşitli faktörlere bağlı olarak lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir,
  • Ortalama 45 dakika ile 90 dakika arasında değişen kepçe kulak ameliyatının süresi, uygulama bölgesine ve cerrahın uzmanlığına göre değişiklik gösterebilir,
  • Operasyonun kulağın ön tarafından mı yoksa arka tarafından mı yapılabileceği konusunda cerrah tercihleri belirleyicidir,
  • Kepçe kulak ameliyatı ile kulağın geriye doğru konumlandırılması ya da kulak kıkırdaklarına şekil verilmesi mümkündür,
  • Bazen hastanın durumuna bağlı olarak 1 gece müşahede gerekse de, genellikle hastalar aynı gün taburcu edilebilir.

Aynı gün taburcu edilen hastaların istirahat döneminde dikkat edecekleri bazı hususlar, iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı herhangi bir risk barındırmaz. Hastaların şu noktalara dikkat etmesi, iyileşmenin daha hızlı olmasına yardımcı olacaktır:

  • Operasyon sonrasında kulağa 1 ya da 2 hafta boyunda kulakta kalması gereken özel bantlar yerleştirilir,
  • İşlevsel problemler oluşmaması için kulak arkası kesiler yapıldığından, oluşacak izler de estetik bir sorun yaratmaz,
  • Duş, operasyondan sonraki 2. gün mümkündür,
  • Normal yaşama dönüş süresi ortalama olarak 1 haftadır.

Kepçe kulak ameliyatı ile yalnızca estetik kusurlar değil, psikolojik problemler de giderileceği için hastaların sosyal hayata katılımı çok daha kolay olur. Uzman bir cerrah seçimi, operasyondan alınacak verimin maksimize edilmesi açısından büyük önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP