Gençlik Aşısı

Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta bir takım değişiklikler meydana gelir. Sarkma, gevşeme, elastikiyet kaybı, kırışma ve benzer durumlar bunlardan bazıları olarak gösterilebilir.

Bu durum kozmetik bir kusur yarattığı için genellikle tedavi edilmek istenir. İşte söz konusu yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması için günümüzde en sık başvurulan yöntemlerden biri de gençlik aşısıdır.

Cildinde yaşlanma belirtileri bulunan ya da farklı sebeplerle cildi hasar görmüş bireylerin tamamı gençlik aşısı uygulamalarına başvurabilir.

Gençlik Aşısı Nedir?

H-100 aşısı olarak da bilinen gençlik aşısı, cilt üzerinde yaşlanmaya bağlı olarak gelişen cansız görünüm, sarkma, nem kaybı ve elastikiyet kaybı gibi durumları önlemek için gerçekleştirilen bir anti-aging uygulamasıdır. Söz konusu aşı içerisinde başta hyaluronik asit olmak üzere en güçlü antioksidan maddelerden biri olan mannitol, vitamin, mineral, amino asitler ve aktivasyon arttırıcı ek içerikler bulunur. Medikal bir tedavi olan gençlik aşısı içerisinde hyaluronik asit, cilt üzerinde esnek, parlak ve canlı bir görünüm yaratır. Ayrıca kolajen üretiminin yavaşlamasına bağlı olarak gelişen durumlarda, enjeksiyon ile birlikte ciltten nemli ve parlak bir görüntü oluşur. Tüm bunlara ek olarak yeni kolajen üretimi de desteklenmiş olur. Nitekim cilt çok daha sağlıklı ve sıkı görünür.

IAL sistem olarak da ifade edilen gençlik aşısı, yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ve olabilecek en yüksek seviyede gidermek için uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. Bu işlem sırasında herhangi bir cerrahi müdahale gerekmez ve etkiler kısa süre içerisinde görülmeye başlar.

Gençlik Aşısının İçeriği Nedir?

Vücudun belirli bir yaşa kadar dinç, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan maddelerin başında gençlik sırrı olarak da bilinen hyaluronik asit gelir. Hyaluronik asit iç organlardan eklemlere kadar vücudun hemen hemen her bölgesinde bulunur. Fakat vücutta bulunan hyaluronik asit miktarı 25 ila 30 yaşından sonra azalmaya başlar. Dolayısıyla parlaklık ve esneklik yitirilir, onarım ve tolerans azalır. Gençlik aşısı içerisinde hyaluronik asit başta olmak üzere çok sayıda vitamin, mineral ve aminoasit bulunur. Aşının içeriğinde yer alan maddeler ve bu maddelerin etki alanlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Derinin su tutmasını, dokuların tamir edilmesini ve cildin elastikiyetinin artmasını sağlayan 100 mg hyaluronik asit,
  • Derinin yapılandırılmasını ve yaşlanma sürecinin geciktirilmesi sağlayan mineraller,
  • Vitamin ve peptidler ile birlikte dokudaki ömrün uzatılması ve nemlendirmeye yardımcı olmayı sağlayan amino asitler,
  • Bilinen en güçlü antioksidan maddelerden biri olarak nem kapasitesinin artırılmasını, kırışıklıkların açılmasını ve hyaluronik asitin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan yüzde 5 oranında mannitol,
  • Kolajen üretimini arttıran ve bu sayede kırışıklıkların açılmasını, derinin doğal bir şekilde doldurulmasını ve sıkışmasını sağlayan pro collagen peptide,
  • Yüz üzerindeki çizgilerin açılmasını sağlayan ve bir büyüme faktörü olan hexapeptide-8,
  • Kas kasılmalarına engel olan ve kırışıklıkların açılmasını sağlayan pentapeptide-18,
  • Deri altındaki kas dokusunu destekleyip sıkıştırarak sarkmanın azalmasına yardımcı olan ve güçlü antioksidan etkileri bulunan DMAE,
  • Deri tonu düzelmesine yardımcı olmak için kolajen ve elastik fibrilleri arttıran organic silica,
  • Yaşlanmayı geciktiren ve antioksidan özellikleri bulunan B1 ve B6 vitaminleri.

Hem gençlik aşısı konusunda hem de bu alanda yapılan diğer uygulamalar konusunda uygulama başarısı için deneyimli doktorlara başvurmak gerekir. Deneyimsiz doktorlar tarafından yapılan uygulamalar sonucunda cilt hasarı başta olmak üzere çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca hastaların gençlik aşısı uygulamasına başvurduktan sonra daha uzun süreli bir etki için düzenli beslenme alışkanlıklarına sahip olması, rutin cilt bakım uygulamaları yaptırması ve bol su tüketmesi önerilir.

Gençlik Aşısı Neden Uygulanır?

Cildinde yaşlanma belirtileri bulunan ya da farklı sebeplerle cildi hasar görmüş bireylerin tamamı gençlik aşısı uygulamalarına başvurabilir. Ayrıca gençlik aşısı başta sigara ve alkol kullanımı olmak üzere akne, güneş ya da solaryuma bağlı olarak gelişen cilt hasarlarında tamamlayıcı tedavi olarak da kullanılabilir. Tüm bunların dışında gençlik aşısı 20 yaş üzerinde bulunan herkes için uygundur.

Gençlik aşısı yüze, boyuna, dekolte bölgesine, ellere ve vücudun daha pek çok farklı bölgesine uygulanabilir. Uygulama genellikle 30 yaşın altındaki bireyler için tek seansta sonuçlandırılır. 30 ila 35 yaş aralığında ise 2 hafta arayla gerçekleştirilecek olan 2 seans yeterlidir. Uygulamanın net sonuçlarının görülebilmesi için yaklaşık olarak 3 ay gereklidir.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Standart bir protokole sahip olmayan gençlik aşısı uygulamasında tedavinin planlanması için belirleyici olan şey hastanın ihtiyaçlarıdır. Gençlik aşısı uygulamasında iğneler kullanılır. Bu yüzden hastaların operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemeleri için uygulama bölgesine anestezik bir krem uygulanabilir. Uyuşma gerçekleştikten sonra enjeksiyon yapılır. Uygulama sonrasında cilt üzerinde şişlik ya da kızarıklık olması normal kabul edilir. Bazı hastalarda nadir olarak morarma da ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin tamamı birkaç gün içerisinde kendiliğinden yok olmaya başlar.

Gençlik Aşısının Avantajları Nelerdir?

Gençlik aşısı herhangi bir zorlayıcı tarafı olmayan, kısa süren ve günlük hayata ya da iş hayatına dönüşte herhangi bir sorun yaratmayan bir uygulamadır. Bu uygulamanın öne çıkan avantajlarını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Yüz, boyun ve el kısmındaki kırışıklıklar açılır,
  • Derideki hücreler kendilerini daha hızlı yeniler,
  • Derinin ömrü uzar ve aktivasyonun devamlılığı sağlanır,
  • Deri sıkılaşması gerçekleşir,
  • Deri su tutar ve nem oranı artar,
  • Dokular tamir edilir,
  • Deri altındaki kas dokusu desteklenir ve sarmalar azalır.

Gençlik aşısı hyaluronik asit kullanarak yaşlanma etkilerini ciddi oranda azaltan bir uygulamadır. Uygulamanın başarısı mutlaka uzman bir hekime danışın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP