Omuz Estetiği (Omuz Ameliyatı)

Omuzlar, hem kadınların hem de erkeklerin estetik görünüşünü yakından etkileyen vücut bölümleridir. Omuzların ideal ölçülerde olmaması kıyafetlerin üstte duruş biçimini etkiler.

Ayrıca özellikle kadınlar için önemli güzellik unsurlarından olan omuz ve sırt dekoltesini zedeler. Erkeklerin ise güçlü ve güvenilir bir imaj çizmesi adına büyük öneme sahiptir. Bütün bu sebepler nedeniyle omuzların ideal standartlara getirilmesi gerekebilir.

Omuzlar, hem kadınların hem de erkeklerin estetik görünüşünü yakından etkileyen vücut bölümleridir.

Omuz Estetiği Nedir?

Omuz estetiği, kadın ve erkeklerde estetik güzelliği yakından etkiler. Vücudu çok daha biçimli gösteren omuzlar, fiziki görünüşü en iyi şekilde tamamlayan unsurlardır. Bu nedenle çoğu kişi geniş ve düzgün şekilli omuzlara sahip olmak ister. Omuzları normalden dar veya düşük olan kişilerde, doğuştan veya sonradan edinilen ortopedik problemlerin olduğu durumlarda omuz yapısını uygun ölçülere getirmek amacıyla omuz estetiği uygulanabilir. Omuz estetiğinde sadece omuz yapısı değil, boyun ve ense şekli, sırt ve bel yapısı gibi diğer görünüm detayları da önemlidir.

Kadınlar için ideal omuz yapısı enlemesine geniştir fakat aynı zamanda uçlarda incelir, bu da görünümün zarif ve estetik hale gelmesini sağlar. Erkeklerde ise geniş ve güçlü omuzlar en ideal olanıdır. Omuz estetiği ile kişinin kendi boyu, kilosu ve fiziki yapısı ile orantılı omuzlara sahip olması sağlanır. Bu sırada omuzlarda bulunan güneş lekeleri, yara izleri ve diğer kötü görünümlü lekeler de giderilir. Dolayısıyla kişinin genel olarak çok daha estetik ve güzel bir yapı elde etmesi hedeflenir. İdeal omuz ölçüsü kişiye göre değişiklik gösterse de genellikle boy uzunluğunun dörtte biri kadar olacak şekilde ayarlanır. Estetik operasyon sırasında omuz kemiklerindeki diğer yapısal problemlerin giderilmesi de mümkün olur.

Omuz Estetiği Neden Yapılır?

Omuz estetiği, genellikle omuz yapısındaki şekil bozukluklarından veya darlıktan şikayetçi olan ve bu nedenle psikolojik sorunlar yaşayan kişiler tarafından tercih edilir. Özellikle dar omuzlara sahip olan kişiler için kıyafetleri düzgün taşıyamamak en büyük problemlerdendir. Omuz estetiğinin tercih edilmesindeki bir diğer yaygın neden ise omuzların düşük olmasıdır. Omuz düşüklüğü ile dar omuzlar genel vücut görünümünü zedeler ve kişinin özgüvenini azaltır, bu tür sorunları gidermek adına uygulanabilecek en iyi tedavi omuz estetiğidir. Omuz estetiği ile ideal ölçülerin altında olan omuzların kişinin genel vücut hatlarına uyumlu hale getirilmesi ve ideal şekilde konumlandırılması sağlanır.

kadınlarda omuz estetiği

Omuz Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Omuz estetiği kolay ve yüksek başarı oranına sahip bir uygulamadır fakat her işlemde olduğu gibi omuz estetiğinde de minimal çaplı riskler mevcuttur. Bu nedenle operasyondan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunlar arasında en önemlisi, uygulamadan önce kan sulandırıcı ilaç ile sigara kullanımını sonlandırmaktır. Sigara tüketimi enfeksiyon, kan sulandırıcı ilaç kullanımı ise kanama riski taşıdığından ameliyat öncesi dönemde önerilmez. Alkolün ise işlemden en az 3-4 hafta önce kesilmesi gerekir, bu şekilde bağışıklık sisteminin daha güçlü kalması sağlanır. İşlem öncesi dikkat edilmesi gereken kişiye özel durumlar ise hekim tarafından açıklanır, dolayısıyla ameliyat olmaya karar veren kişilerin aynı zamanda iyileşme sürecini kolaylaştıran bu önerilere büyük önem göstermesi gerekir.

Omuz Estetiği Nasıl Yapılır?

Omuz estetiği, kişinin ihtiyacına göre farklı uygulamalarla birlikte yapılabilir. Genellikle yağ enjeksiyonu gerektiren omuz estetiği uygulaması ortalama 1-2 saatte tamamlanır. Herhangi bir ciddi sağlık sorunu bulunmayan herkes omuz estetiği yaptırabilir.

  • Omuzlar arası genişliğin ideal ölçülerin altında olması halinde omuzlara doku enjeksiyonu yapılır. Hem kadınlara hem erkeklere uygulanan bu işlem sayesinde dar omuzların ideal oranlara getirilmesi sağlanır.
  • Doku enjeksiyonu ile bölgeye transfer edilen yağ hücreleri vücut tarafından emilmez ve bölgeye ait yağ dokuları ile benzer görev üstlenir. Bu nedenle doku enjeksiyonu omuz başlarını yuvarlama ve dikleştirme amacıyla kullanıldığında şekil bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Normalden geniş ve iri olan omuzlardaki fazla yağlar, liposuction yöntemi ile alınarak omuz başları inceltilebilir.
  • Omuzların küçültülmesi özellikle boynu kısa kişiler tarafından tercih edilir çünkü bu şekilde kişinin daha uzun boyunlu görünmesi mümkün olur.

Bazı durumlarda sadece omuzlara yapılacak bir müdahale genel görünümü iyileştirmek açısından yeterli olmayabilir. Bu aşamada kişiye ense estetiği yapılabilir. Sık karşılaşılan durumlardan olan ensede yağ toplanması durumu, omuzlar ideal ölçüde olsa bile estetik görünümü zedeler. Bu nedenle bu tür sorunların olması halinde enseye yapılacak bir müdahale ile bölgede toplanan fazla yağların alınması sağlanır ve kişinin en estetik sırt ve omuz yapısına sahip olması hedeflenir. Omuzların üzerindeki leke ve yara izleri için ise lazer uygulamaları tercih edilir. Bu tür uygulamalar sayesinde omuzların pürüzsüz bir görünüme getirilmesi mümkün olur.

Genel veya lokal anestezi ile uygulanan omuz estetiğinden sonra genellikle hastanede kalış gerekmez, fakat uygulamanın ciddiyetine göre 1 gece yatış önerilebilir. Tam iyileşme ise ortalama 1 hafta içinde tamamlanır. Sadece lazer uygulanan durumlarda genel anestezi gerekmediğinden hastanede kalışa da gerek olmaz ve kişi aynı gün içinde taburcu edilir.

Vatka Ameliyatı Riskli Midir?

Vatka ameliyatı hızlı ve kolay bir uygulamadır, bu nedenle işlemin riskleri oldukça düşüktür. Ameliyattan sonra istirahat etmek ve hekim önerilerini dinlemek başarı oranını doğrudan etkiler, bu nedenle operasyon risklerini en aza indirmek adına ani omuz hareketlerinden kaçınmak ve bölgeyi travmalardan korumak gerekir.

2 Comments to “ Omuz Küçültme, Daraltma – Omuz Estetiği Ameliyatı”

  1. Esra says :Yanıtla

    Hocam doğuştan omuz geniş. Vücudumun geri kalanı ile çok uyumsuz. Küçültme fayda eder mi?

  2. Leyla Aslan says :Yanıtla

    Merhaba hocam. Omuz estetiği yaptırmak istiyorum ne kadar süre de işime dönebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP