Kol Germe

Kol germe ameliyatı, sarkmış ve gevşemiş kol derisini toparlayarak daha sıkı ve genç bir görünüm elde etmek isteyenler için ideal bir estetik cerrahi yöntemidir. Kol germe estetiği, özellikle kilo kaybı sonrası oluşan deri sarkmalarını giderir ve kolların daha şekilli ve estetik görünmesini sağlar. Kol germe ameliyatı fiyatları, operasyonun kapsamına ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Kol estetiği, genel anestezi altında yapılır ve iyileşme süreci genellikle hızlıdır. Kol germe operasyonu sonrası hastalar, daha özgüvenli ve rahat hissederek diledikleri kıyafetleri giyebilirler. Kol germe ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve size özel çözümler için bir estetik cerrah ile görüşmek önemlidir.

Sarkmanın olduğu bölgelere sıkı ve gergin bir görünüm kazandırmak kol germe estetiği ile mümkündür.

Kol Germe Estetiği Nedir?

Özellikle yaşın ilerlemesi pazı olarak adlandırılan ve dirseğin kısmında bulunan bölgedeki deriyi sarkmaya elverişli bir hale getirir. Sarkmış olan deri pek çok kadının günlük alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirmesine neden olur; çünkü kol yukarı doğru hareket ettirildiğinde ya da bu bölgeyi açıkta bırakacak kıyafetler giyildiğinde sarkma daha da belirgin hale gelir. Neyse ki günümüzde kol germe estetiği sayesinde bu sorun kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmesine gerek kalmadan çözülebiliyor. Kol germe estetiğinin tıp literatüründe bilinen adı ise brakioplasti.

Brakioplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Kol derisindeki sarkmalar genellikle yaşa bağlı olarak gelişir. Fakat bazı kalıtsal faktörler de sarkmaların oluşumu için neden olarak kabul edilir. Bu sarkmalar ortaya çıktıktan sonra beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ya da düzenli egzersiz programları uygulamak derinin sıkılaşmasına yardımcı olmaz.

Sarkmaların en sık görüldüğü bölgeler kolun arka ve iç kısımlarıdır. Çünkü bu bölgeler kolun diğer kısımları ile karşılaştırıldığında çok daha gevşektir. Nadir olarak sarkmaya yağ birikmesi gibi bir durum eşlik edebilir.

 Kol germe estetiği yalnızca bu kusurların giderilerek bireylerin daha estetik bir görünüm kazanmalarına değil, aynı zamanda özgüven sahibi olmalarına ve hayatların çok daha mutlu bir şekilde devam etmelerine de yardımcı olur.

Kol Germe Ameliyatından Önce Hazırlık Aşaması

Her estetik operasyondan önce olduğu gibi, kol germe estetiğinden önce de uygulanması gereken bazı prosedürler bulunur. Doktor tarafından gerçekleştirilen fiziki müdahalenin yanı sıra çeşitli testler ve analizler yapılır. Bu test ve analizler ile hastanın kol germe estetiği için uygun olup olmadığı araştırılır. Bu süreçte hastalar doktorlara hem sahip oldukları kronik hastalıklar hem de bu hastalıklar için kullandıkları ilaçlarla ilgili detaylı bilgi vermelidir. Operasyon 6 saat öncesine kadar oral beslenme kesilmelidir.

Kol Germe Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Kol germe operasyonu lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Operasyon bölgesine ve hastanın durumuna göre anestezi yöntemine karar verilir. Lokal anestezi altında uygulanan operasyonlar genellikle küçük bir bölgede gerçekleşir ve hızlı şekilde sonlandırılır.

Dolayısıyla iyileşme süresi de kısadır. Fakat genel anestezi altındaki hastalar için hem operasyon süresi hem de iyileşme süresi uzun olabilir.

Genel anestezi alan hastalar 1 gece hastanede kalırken, lokal anestezi alan hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Kol germe estetiğinde ameliyatsız liposuction yöntemi kullanılabilir. Fakat sarkmaların şiddetinin fazla olduğu durumlarda cerrahi müdahale gereklidir. Kol germe estetiğinde kullanılan yöntemlerin detayları ise şu şekilde:

Yağ Enjeksiyonu

Liposuction olarak da adlandırılan bu yöntemde hastaların vücudunda iz kalmaz. Çünkü kesi ya da dikiş yoktur. İşlem sırasında hastaların dayanılmayacak kadar bir ağrı ya da acı hissetmeleri söz konusu değildir. Hastalar açısından son derece konforlu bir yöntem olan yağ enjeksiyonu hafif sarkmalar için idealdir.

Kol Germe Ameliyatı

Sarkmaların şiddetinin fazla olduğu durumlarda cerrahi müdahale gerekir. Aynı zamanda hastaların vücudunda enjeksiyon için yeterli yağ olmadığında da bu yönteme başvurulabilir. Cerrahi yöntem tek başına kullanılabileceği gibi, yağ enjeksiyon ile birlikte kombine olarak da uygulanabilir. Genel anestezi altında yapılan bu işlemde liposuction yöntemiyle fazla yağların çıkarılması için kolun iç kısmından L şeklinde bir kesi yapılır. Bu kesiye daha sonra estetik bir dikiş atılır. Hastanın durumuna ve uygulama bölgesine de bağlı olmakla birlikte operasyon ortalama 1 ila 3 saat arasında sürer.

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

Cerrahi operasyon sonrasında hastaların belli belirsiz ağrıları olabilir. Ağrıların şiddetini artırması durumunda hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Operasyon sonrası doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin düzenli kullanımı, ağrıların şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Bazı hastalarda doktor deri altında sıvı ya da kan birikmesini önlemek için 2-3 gün süreyle dren takabilir. Drenin çıkarılmasının ardından hastalar 2-3 gün içerisinde günlük yaşantılarına dönebilir. İyileşme sürecinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için hastaların şu noktalara dikkat etmesi büyük önem taşır:

  • Birkaç gün süreyle kollar yukarıda tutulmalıdır,
  • Baskılı bandaj uygulamaları ödem, kanama ya da şişlik gibi sorunların azalmasına yardımcı olur,
  • Ağır kaldırmak, yorucu egzersizler ya da aktiviteler yapmak birkaç hafta boyunca yasaktır,
  • 3 hafta boyunca kol korsesi kullanılması önerilebilir,
  • Sigara tüketimine ara verilmelidir,
  • Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirilmelidir,
  • gün ılık duş alınabilir,
  • 1 hafta sonunda normal yaşama dönülebilir,
  • 1-2 aydan önce ağır spor aktivitelerine başlamamak gerekir,
  • Estetik dikiş uygulaması yapıldığı için dikişleri aldırmaya gitmeniz gerekmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP