Labioplasti, Vajina Dudağı Estetiği

Hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle yapılabilen genital estetik uygulamalar bölgedeki fonksiyonel sorunları giderirken, bir yandan da estetik görüntünün düzeltilmesine yardımcı olur.

Genital estetik uygulamalardan yalnızca bir tanesi yapılabileceği gibi, hastanın durumuna ve beklentilerine göre birkaç farklı işlem bir arada gerçekleştirilebilir.

Sık başvurulan genital estetik uygulamalardan biri olan labioplastide vajina dudakları cerrahi olarak küçültülür ve simetrisi sağlanır.

Sık başvurulan genital estetik uygulamalardan biri olan labioplastide vajina dudakları cerrahi olarak küçültülür ve simetrisi sağlanır.

Labioplasti Nedir?

Kadınların genital bölgesinde yer alan dudaklarda meydana gelen asimetri gibi sorunlar fonksiyonel ve estetik olarak problemler yaratır. Bu asimetrinin ve problemlerin düzeltilmesi için yapılan operasyonlar labioplasti olarak adlandırılır. Genital bölgede bulunan ve tüylü ve dolgun büyük dudaklar ile büyük dudakların iç kısmındaki küçük dudaklara labium adı verilir. İçeride bulunan küçük dudakların normalden büyük olması, simetrisinin bozuk olması ya da sarkmış olması gibi problemler labioplasti ile düzeltilebilir. Dış dudaklara ise nadir olarak müdahale gerçekleştirilir.

İç dudaklarda meydana gelen problemler genellikle doğuştan olur. Fakat ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, menopoz nedeniyle östrojen hormonlarının eksilmesi ve buna bağlı doku zayıflaması, yaşın ilerlemesi, doğum yapmak ve cinsel yaşam gibi durumlar da iç dudaklarda sarkma, asimetri ve renk değişimi gibi sorunlar yaratabilir. Tüm bunlara ek olarak aşırı kilo alıp verme, travmalar ya da vajinal-vulvar enfeksiyonlar da iç dudaklardaki sorunların nedenleri olarak gösterilir. Eğer iç dudaklarda asimetri, sarkma ya da uzama gibi bir durum varsa bu dudakların kısaltılması ve şekillendirilmesi, içi boşalmış ve gevşek bir görünüm kazanmış dudakların ise dolgunlaştırılarak sıkı bir hale getirilmesi labioplasti uygulamaları ile birlikte mümkün olabilmektedir.

Labioplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

Kadın genital organına dair belirli bir standart bulunmaz ve her kadının genital organı birbirinden farklı olabilir. Labioplasti uygulamalarına kadınlardan gelen talep genellikle labium bölgesindeki görüntüden rahatsız olmalarından kaynaklanır. Çünkü dudaklarda meydana gelen kötü görüntü cinsel sorunlara yol açmakla birlikte, bu sorunların duygusal olarak yıpranmaya, özgüven eksikliğine ve sosyal hayattan uzaklaşmaya varması da mümkündür. Bu yüzden bu sorunları önlemek için labioplasti uygulamalarına başvurulabilir.

Genital bölgede yaşanan bu durumun yaratabileceği sorunlar yalnızca estetik değildir. Nitekim dudakların sarkması ya da normalden büyük olması hijyenler ilgili sorunlar yaratabileceği gibi, bölgenin tahriş olmasına ya da kronik enfeksiyonlar oluşmasına da neden olabilir. Bir diğer yandan bikini ya da benzer kıyafetler giyildiğinde oluşan görüntü çoğu zaman hoş olmayabilir. Ayrıca bu durumun bazı spor etkinliklerinde problem yaratması da muhtemeldir. Tüm bunlara ek olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ya da zorlanma gibi sorunlar oluşabilir. Bu durum cinsel ilişkiden uzaklaşma ve isteksizlik gibi sorunlara neden olacağından, ikili ilişkilerde bozulma ve duygusal çöküş gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu yapılacak olan işlemin büyüklüğüne ya da hastanın durumuna göre lokal anestezi, belden yapılan regional anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon sırasında labium bölgesindeki fazla dokunun çıkarılması söz konusudur.

Doku çıkarıldıktan sonra bölge yeniden onarılır. Operasyon sonunda dudaklar küçülmüş ve genital bölgedeki simetri sağlanmış olur.

Operasyonun başarısına, uygulanan anestezi yöntemine ve hastanın durumuna göre 1 gün yatış önerilebileceği gibi, hastaların aynı gün taburcu edilmesi de mümkündür.

Eve dönen hastaların 2-3 gün boyunca istirahat etmeleri önerilir. Ağır egzersiz ve spor programlarına başlamak ya da cinsel ilişkiye girmek için 4 ila 6 hafta arasında beklemek gerekir.

Labioplasti Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Labioplasti operasyonundan sonra iyileşmenin hızlı şekilde gerçekleşmesi için hastaların bilmesi ve uyması gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Operasyon sonrasında nadir olarak enfeksiyon, doku hasarı ya da kanama gibi komplikasyonlar görülebilir. Uzman hekim tarafından steril ortamda gerçekleştirilen operasyonlarda bu tarz riskler bulunmaz.
 • Bölgeye dikiş atıldığı için hafif sızıntı ya da iç çamaşırında lekelenme görülmesi normal kabul edilir.
 • Operasyondan hemen sonra ödem oluşumu nedeniyle vulvanın şişmesi, kızarması ve hassas bir hale gelmesi normal kabul edilir. Eğer hekim tarafından önerildiyse soğuk kompres ödemin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Bölgedeki yaraların iyileşme süresi oldukça kısadır.
 • Kendiliğinden eriyen ve düşen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmak gerekmez. Dikişlerin düşme süresi yaklaşık olarak 10 ila 15 gündür.
 • Bölgede ağrı normal kabul edilir. Ağrının şiddeti dayanılmaz olduğunda basit ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Günlük hayata ve işe dönme süresi birkaç gündür.
 • İyileşme sürecinde herhangi bir sorun oluşmaması halinde tamamen iyileşme 30 günde tamamlanır.
 • Yoga, at binmek, bisiklet sürmek gibi bölgede gerginlik yaratacak ve baskı uygulayacak sporlardan bir süre uzak durmak gerekir,
 • Havuz ve hamam gibi aktivitelerden enfeksiyon kapma riski olduğu için bir süre uzak durulmalıdır,
 • İyileşme tamamlanmadan epilasyon ve ağda yapılmamalıdır.

Operasyon sonrasında doktor tarafından tavsiye edilen tüm noktalar uygulanmalı ve reçete edilen ilaçlar doktor tarafından tavsiye edildiği şekilde kullanılmalıdır.

Labioplastinin Avantajları Nelerdir?

Günümüze geliştirilmiş olan yöntemler sayesinde, genital estetik operasyonlar da oldukça hızlı ve basit bir hale geldi. Labioplasti gibi uygulamaların en temel avantajı ise elbette hastaların birkaç gün içerisinde iş hayatlarına ya da sosyal hayatlarına geri dönebiliyor olması. Yani yalnızca hafta sonu tatilinde bu işlemi yaptırabilir ve kimsenin haberi olmadan işinizin başına dönebilirsiniz. Özgüveni ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen labioplasti ile elde edilebilecek en temel avantajlar şunlardır:

 • Kadınlar kendilerine olan güvenlerini ve saygılarını yeniden kazanır,
 • Genital bölgedeki hatları gösteren giysiler giyildiğinde oluşan görüntü çok daha estetiktir,
 • Cinsel ilişkiden alınan haz artar.

Labioplasti kadınların çoğu zaman dile getiremediği sorunların tedavisinde son derece etkilidir. Üstelik son derece basit ve hızlı bir şekilde iyileşebileceğiniz bir uygulamadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP