Peeling

Çevresel koşullar, kalıtsal faktörler ve zaman sonucu cilt üzerinde biriken kir, toz miktarı artış gösterir. Buna bağlı olarak cildin en üst katmanı tıkanarak ölü hale gelir ve deri cansız, soluk bir görünüm alır.

Bu tür birikmiş kir kalıntıları cildin nefes almasını engellediğinden akne, siyah nokta gibi istenmeyen sorunlara yol açar, ayrıca cildin nemini kaybetmesine neden olarak yaşlanmasını hızlandırır. Cilde yeniden sağlık kazandırmak için yapılan peeling, hem kolaylığı hem de başarılı etkileri ile öne çıkan kozmetik müdahaledir.

Peeling, özellikle çevresel koşullara bağlı olarak canlılığını yitirmiş ciltleri iyileştirmek için kullanılır.

Ameliyatsız Peeling Nedir?

Diğer adıyla “Kimyasal peeling” olarak bilinen peeling uygulaması, cildin ölü hücrelerden arındırılarak yenilenmesi amacını taşıyan güvenli bir prosedürdür. Bu işlem sırasında cildin üst katmanındaki ölü ve kirli deri soyularak kaldırılır. Herhangi bir ön hazırlık veya ameliyat gerektirmeyen bu işlem, özellikle kadınların sıklıkla tercih ettiği bakım uygulamaları arasındadır. Kendi içinde farklı çeşitleri olan ameliyatsız peeling işlemi, cildin sağlıksız tabakalarına etki ederek buradaki dokuların yenilenmesini sağlar. Bu sırada leke, iz, yanık, sivilce, kırışıklık gibi deformasyonları tedavi eder ve genel görünümün daha sağlıklı hale getirilmesine yardımcı olur.

Ameliyatsız Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Kimyasal peeling, birkaç farklı kimyasal maddenin derinin gerekli dokularına uygulanmasıyla yapılan ve bu sayede sağlıklı cilt dokularının ortaya çıkmasına destek olun bir işlemdir. Genel yaşlılık etkileri ve çevresel koşulların neden olduğu problemler peeling ile tedavi edilebilir. Ayrıca karaciğer lekeleri, kanser olasılığı taşıyan yara izleri, hormonal lekeler gibi pek çok cilt sorunu da bu şekilde ortadan kaldırılabilir.

Uygulama amacına göre farklılaşan kimyasal peeling kendi içinde üçe ayrılır:

Yüzeysel Peeling

Cildin en üst tabakasına meyve asitleri uygulayarak burada yenilenme sağlayan yüzeysel peeling, yüzdeki leke ve izlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Diğer adıyla “alfa hidroksi asit” olarak bilinen özel maddelerin yardımıyla cildin derinlerine inmeyen sivilce, akne ve siyah nokta gibi kötü görünümlerden arındırılmasını sağlar.

Orta Derinlikte Peeling

Derinin orta katmanlarında bulunan yağ bezlerini gidermede oldukça etkili olan orta derinlikte peeling uygulaması, ayrıca orta seviyeli kırışıklıkların hafifletilmesinde de kullanılır. Yaşlanma etkilerine karşı başarılı sonuçlar gösterir. Uygulamayı takip eden 2-3 gün içinde derinin üst katmanları dökülmeye başlar, yaklaşık 1 hafta içinde ise alttaki canlı doku ortaya çıkar ve deride büyük ölçüde iyileşme gözlenir.

Derin Peeling

Diğer peeling çeşitlerine kıyasla, cildin daha derin katmanlarını hedef alan derin peeling işlemi ciddi şekilde hasar gören ciltleri tedavi etmek için kullanılır. İşlem sonunda yaşanan dökülme ve soyulma diğer işlemlere göre daha fazladır, çünkü işlem sırasında derinin en alt katmanları etkilenir. Üst ve orta katmanlara kadar ilerlemiş cilt problemlerinin iyileştirilmesini sağlar, en alttaki sağlıklı katmanın öne çıkarılmasına yardım eder. Bu nedenle derin kırışıklıkların ve eski izlerin tedavisinde oldukça başarılıdır. İşlemin ardından yaşanan dökülmeler ise 1-2 hafta sürer ve tam iyileşme kimi zaman 2-3 ayda tamamlanabilir.

Ameliyatsız Peeling Kimlere Uygulanır?

Ameliyatsız peeling uygulamasına karar verilirken kişinin ihtiyacı ve cilt tipi gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Kişiye özel bir tedavi planı ile ciltteki sağlıksız ve yıpranmış görünümün iyileştirilmesi hedeflenir. İşlem özellikle yara izi, lekelenmeler ve sivilce gibi problemlerden şikayetçi kişiler için uygundur. Bununla birlikte;

 • Alerjisi olanlar,
 • Gebeler veya emziren anneler,
 • Çok sigara tüketenler,
 • Radyoterapi tedavisi alanlar,
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalanlar,
 • Kısa zaman önce yüz operasyonu geçirmiş olanlar,
 • 6 ay içinde operasyon geçirmiş olanlar

peeling uygulamasına iyi birer aday değildir. Ek olarak uygulamanın tam etki gösterebilmesi için ideal olan mevsim tercihinin aşırı sıcaklara denk gelmeyecek şekilde yapılmasıdır. Nitekim bahar ve kış ayları uygulama için en uygun mevsimlerdir ancak genel uygunluk durumu hekimin kararına bağlıdır.

Ameliyatsız Peeling Ne İşe Yarar?

Kimyasal peeling, özellikle çevresel koşullara bağlı olarak canlılığını yitirmiş ciltleri iyileştirmek için kullanılır. Cildin çeşitli katmanlarına etki ederek kontrollü bir soyulma sağlayan kimyasal peeling, cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Tedavinin uygulanma nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Ciltte çeşitli sebepler nedeniyle oluşan koyu renkli lekeleri, yara ve akne izlerini giderir.
 • Özellikle derin olmayan hafif kırışıklıkları yok eder.
 • Cildi canlandırır, gençleştirir, istenmeyen lekelerden arındırır.
 • Akne ve sivilce tedavisi için kullanılır.
 • Yüzeysel tabakaların soyularak temizlenmesini, gözeneklerin açılmasını sağlar.
 • Cilt sağlığını iyileştirir.
 • Deri altındaki kolajen sentezleyen yapıları uyararak cildin kendi kendine yenilenmesini ve hacim kazanmasını sağlar.
 • Cildin alt katmanlarındaki hasar görmeyen dokuları ortaya çıkarır.
 • Pürüzsüz, parlak ve nemli bir görünüm sunar.
 • Derin uygulamalarda cildin hem alttan hem üstten yenilenmesine yardımcı olur.

Ameliyatsız Peeling Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling uygulaması cildin ölü katmanlardan arındırılmasını sağlar ve sağlıklı alt yapıların ortaya çıkmasına yardımcı olur. İşlemden önce yapılması gereken pek bir hazırlık bulunmaz ve uygulamanın ardından kişi günlük hayatına dönebilir.

 • İşleme alınacak kişi hekim tarafından incelenir ve buna bağlı olarak en uygun tedavi planı çıkarılır. Uygulama kapsamında kullanılan maddeler ve peeling derinliği kişiye göre düzenlenir.
 • İşlem sırasında cildin sorunlu katmanlarındaki ölü deriler ve gözenekler soyularak alınır, bu sayede alttaki dokulara nefes aldırılır.
 • Derin peeling çalışmalarında hem üst hem de alt dokulara etki edilir, buradaki ölü hücreler alınır ve cildin içeriden ve dışarıdan aynı anda temizlenmesi sağlanır.

Kimyasal peeling, adından dolayı endişe uyandıran bir uygulama olsa da herhangi bir risk taşımaz ve etkili sonuçlar verir. Cildin zamanla yıpranan dokularının giderilmesine, kolajen ve elastin sentezinin artırılmasına yardımcı olur. İşlemin en doğru etkiyi göstermesi için hekim önerileri dikkate alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP