Göz Kapağı Estetiği

Göz kapakları, yaşlanma etkisiyle birlikte aşağı doğru düşerek gözleri kapatabilir. Bu durum hem fiziki görünümü olumsuz yönde etkiler hem de görüş problemlerine neden olur.

Göz kapağındaki sarkmaları tedavi etmek için uygulanan yöntem ise “blefaroplasti” olarak adlandırılır ve sıklıkla tercih edilir.

Günümüzün en popüler estetik işlemlerinden olan blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarındaki sarkmaları, genetik deformasyon sorunlarını ve geçirilen travmalar sonucu ortaya çıkan hasarların giderilmesini sağlar.

Ayrıca yorgun ve sağlıksız görünümün iyileştirilmesine yardımcı olarak kişiye canlı, dinç bir ifade kazandırır. Bu nedenle genel görünüşünden rahatsız olan, görüş problemleri yaşayan herkes göz kapağı estetiği yaptırabilir.

Göz Kapağındaki Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Genç ve sağlıklı bir insan cildi elastik yapıda olur ancak bu elastikiyet zamanla aşamalı şekilde azalır. Azalan elastikiyet kaybı nedeniyle ciltte nem kaybı, kuruluk ve kırışıklık gibi yaşlılık etkileri gözlenmeye başlar. Göz çevresindeki deri de bu süreçten etkilenir ve gerek zaman içinde bağ dokuların zayıflaması, gerekse yer çekimi etkisinin artması nedeniyle aşağı doğru sarkmaya başlar. Yaşlanmanın ilk etkilerinden olan göz kapağı sarkmaları hem üst hem de alt göz kapaklarını etkileyebilir ve kişinin genel görünümünün daha sağlıksız ve yaşlı bir hale gelmesine sebep olur.

Alt ve üst göz kapaklarındaki en yaygın problemler ise şunlardır:

 • Göz altındaki torbalar ve renk değişiklikleri
 • Göz kapağındaki sarkmalar ve kırışmalar
 • Üst göz kapağının aşağı düşmesi
 • Göz kenarlarındaki kaz ayakları
 • Yorgun ve sağlıksız yüz ifadesi

Zamanla göz kapaklarındaki derinin bollaşması nedeniyle üst göz kapağı aşağı düşer ve bu durumun ilerlemesiyle birlikte görüş engelleri meydana gelebilir. Bu nedenle göz kapağı düşüklüklerini gidermek için uygulanan estetik operasyonlar hem fiziksel hem de işlevsel sorunları ortadan kaldırmayı hedefler.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılır?

Göz kapağı estetiği için en uygun adaylar 35 yaşın üstünde ve göz kapağında yaşlılık etkileri fark edilmeye başlamış olan bireylerdir. Ancak gerekmesi halinde işlem her yaştan kişiye uygulanabilir. Göz kapağı estetiği ile göz çevresinde devam eden yaşlılık sürecini tamamen durdurmak mümkün olmaz, fakat işlem 7-8 yıl boyunca etkisini korur ve yaşlanma hızını yavaşlatır. Ayrıca yorgun ve sağlıksız görünümün iyileştirilmesine yardımcı olarak kişiye canlı, dinç bir ifade kazandırır. Bu nedenle genel görünüşünden rahatsız olan, görüş problemleri yaşayan herkes göz kapağı estetiği yaptırabilir. Ayrıca genetik sorunlar, yaşanan travmalar veya kazalar nedeniyle göz kapağından problem bulunanlar da ideal adaylardandır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği anestezi altında yapıldığından uygulama sırasında kanama oluşmaması için işlemden önce bir takım önerilerin dinlenmesinde fayda vardır. Özellikle antibiyotik ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımını işlemden 15 gün önce sonlandırmak dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Ayrıca sigara ve tütün kullanımı da enfeksiyon riskini artırdığından ve iyileşme hızını yavaşlattığından, uygulamadan en az 2-3 hafta önce bırakılmalıdır. Bu dönemde varsa hekimin tavsiye ettiği diğer önerilerin de uygulanması gerekir.

Estetik ameliyat öncesinde hasta değerlendirmesi yapılır ve gerekli çizimler tamamlanır. Ameliyat günü anestezi altında yapılan uygulama genel olarak bölgedeki fazla derinin ve kas dokusunun alınması, daha sonra kesilen alanın görünmeyecek şekilde dikilmesi şeklinde gerçekleştirilir. İzlerin gizlenmesi için kesi katlanma çizgisinden yapılır. Göz kapağı estetiğinin daha etkili olabilmesi için gerekirse alın germe veya kaş kaldırma operasyonları da uygulanabilir. Bu şekilde alınan kozmetik sonuç çok daha başarılı olur.

Alt göz kapağı estetiği ise göz kapağının içindeki kısımdan veya kirpik hattından yapılır. Alt göz kapağındaki fazla çökmeler ve düşüklükler bu işlem ile kesilerek çıkarılır, bu şekilde bölgenin daha gergin görünmesi sağlanır. Ayrıca gereken durumlarda bölgeye yağ enjeksiyonları uygulanabilir ve işlemin etkileri artırılabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı estetiği tek başına veya kişinin ihtiyacına göre diğer operasyonlarla birlikte planlanabilir. İşlem sırasında göz çevresindeki bollaşan fazla deri ile dokular alınır, cilt gerilir ve genel görünüm sağlıklı hale getirilir. İşlemin etkileri ise 10-15 yıl devam eder. Ancak bu işlem yaşlanmayı tamamen durdurmadığından zaman içinde bölgedeki elastikiyet kaybı tekrarlayarak yeni bir müdahale gerektirebilir. Operasyon etkilerini uzatmak için doğru hekim seçimi ile hekim tavsiyelerinin dinlenmesi son derece önemlidir. Ayrıca genetik yatkınlık da tedavi kalıcılığını etkileyen bir faktördür.

İşlemden sonraki iyileşme süreci ise şu şekilde gerçekleşir:

 • İlk 3 gün boyunca kızarıklık ve şişlik oluşması normal karşılanır, bu izlerin kaybolması yaklaşık 1 haftayı bulur.
 • Uygulama bölgesine soğuk pres yapmak şişlik ve ödem oranını azaltır, morarmaların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Bölgeyi güneş ışınlarından ve sıcaktan korumak kanama ve lekelenme riskini azaltır. Bu nedenle işlemden sonraki ilk günlerde doğrudan güneşe maruz kalınmaması özellikle önerilir.
 • İlk 3 gün zorlayıcı hareketler kaçınılması gerekir ve bu süre sonunda günlük rutinlere geri dönüşte bir sorun olmaz. Yine de bölgenin çok zorlanmaması önemlidir.
 • Dikişlerin üzerindeki bandajların alınması 3 günü bulabildiğinden duş almak için en azında dikişlerin alınması beklenmelidir. Ameliyat günü ise gözlere su değmeyecek şekilde duş almakta sorun yoktur.
 • İyileşme sürecini hızlandırmak için uyku esnasında başı yukarıda tutmak gerekir. Bu sayede bölgede kan toplanması engellenir.
 • Eğilip doğrulmalar, hızlı ve ani hareketler hekimin önerdiği süre boyunca yapılmamalıdır.

Göz kapağı estetiğinden sonraki iyileşme süreci oldukça hızlıdır ve ciddi sorunlara neden olmaz. Hafif ağrı sızılar oluşsa da reçete edilen ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir. Genellikle hasta uygulamanın ardından taburcu edilir ve uygulamanın esas etkileri 1 ay içinde yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu esnada görünüm kademeli olarak iyileştirilir ve ameliyat izleri hafifleyerek görünmez hale gelir. Her uygulamada olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de deneyimli bir uzman tercih edilmesi işlemin kalıcılık süresini artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP