Revizyon Rinoplasti

Burundaki şekil bozukluklarını ve deformiteleri gidererek estetik bir görünüm yaratan ve fonksiyonel problemleri gideren rinoplasti her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir.

Bu durum operasyon sırasında gelişebilecek komplikasyonlara bağlı olabileceği gibi, hasta taleplerinin doğru şekilde karşılanmaması nedeniyle de oluşabilir.

Böyle durumlarda oluşan sorunları gidermek için ikinci bir operasyon gerekir ve bu ikinci operasyon revizyon rinoplasti olarak adlandırılır.

Rinoplasti operasyonlarının başarısız olması durumunda revizyon rinoplasti operasyonu 9 ila 12 ay sonra yapılabilir.

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Daha önceden gerçekleştirilmiş olan rinoplasti operasyonlarının istenmeyen sonuçları, revizyon rinoplasti ile ortadan kaldırılabilir. Sekonder rinoplasti olarak da adlandırılan revizyon rinoplasti gerekliliği, rinoplasti operasyonlarının yüzde 5 ila 15’lik kısmında ortaya çıkabilmektedir.

Revizyon rinoplasti gerekliliği doktor tarafından herhangi bir hata yapılmasa bile, hasta memnuniyetinin oluşmaması nedeniyle doğmuş olabilir. Söz konusu memnuniyetsizlik burun sırtındaki düzensizliklerden ya da burun ucundaki asimetrik bir görüntüden kaynaklanabilir. Bunlar her ne kadar minör problemler olsa da, revizyon rinoplasti kapsamında gerçekleştirilen 30 ila 40 dakikalık uygulamalar ile giderilebilir. Bazı durumlarda söz konusu minör problemler majör problemlere dönüşebilir ve solunum sorunları da dahil olmak üzere çeşitli işlevsel sorunlar yaratabilir. Solunumu etkileyen problemler genellikle kıkırdak ve kemik yapısındaki bozulmalardan, asimetrilerden ya da deformitelerden kaynaklanır. Majör problemleri gidermek için uygulanan revizyon rinoplasti operasyonlarının süresi 3 saat ile 6 saat arasında değişebilir.

Rinoplasti operasyonlarının başarısız olması durumunda revizyon rinoplasti operasyonu 9 ila 12 ay sonra yapılabilir.

Revizyon Rinoplasti Neden Uygulanır?

Rinoplasti operasyonlarından sonra revizyon rinoplasti operasyonuna gerek duyulmasının en yaygın nedeni yanlış cerrah seçimidir. Yanlış cerrah seçimine ek olarak revizyon rinoplastiye gerek duyulacak durumlar şu şekilde listelenebilir:

 • Burun ucunun istenenden sıkı ya da dar bir görünüm kazanması,
 • Burun ucunun genişlemesi ya da asimetri oluşması,
 • Burun ucunun sarkması ya da kısa ve kalkık bir görünüm oluşması,
 • Burun deliklerinin genişlemesine bağlı olarak asimetrik bir görünüm oluşması,
 • Burun yan duvarlarında yaşanan çökmeye bağlı olarak solunum problemleri meydana gelmesi,
 • Burun sırtındaki kemerin hasta talepleri doğrultusunda giderilememiş olması,
 • Kıkırdak kemerin aşırı alınması ya da yeteri kadar alınmamasından kaynaklı olarak meydana gelen çökme.

Tüm bunlar revizyon rinoplasti için geçerli nedenlerdir. Fakat tüm bunlara ek olarak şu nedenler de revizyon rinoplasti gerekliliğini doğurabilir:

 • Cerrahın yeteri kadar deneyimli olmaması,
 • Hasta beklentilerinin gerçekçi olmaması,
 • Hastanın operasyon sonrası nazal travma geçirmiş olması,
 • Cerrah hedeflerinin aşırı iddialı olması.

Her ne sebeple olursa olsun, burnun rinoplasti ile istenilen görünüme kavuşturulmaması, revizyon rinoplasti için bir zorunluluk doğurur.

Revizyon Rinoplasti Nasıl Uygulanır?

Revizyon rinoplasti kıkırdak dokunun yetersizliği nedeniyle yapılacaksa, ekstra kıkırdak ihtiyacı bulunur. Genellikle rinoplasti sonrası hastanın burnundaki kıkırdağın fazla kısmı alınır ve hastanın burnunda revizyon rinoplasti için yeterli miktarda kıkırdak bulunmaz. Böyle durumlarda ihtiyaç duyulan kıkırdak doku kulaktan ya da kaburgadan alınabilir. Eğer cerrah tarafında gerekli görülürse laboratuvar ortamında üretilen ve kıkırdağa son derece benzeyen bir madde de kullanılabilir. Açık ve kapalı olarak gerçekleştirilebilen revizyon rinoplasti uygulamaları üçüncü bir operasyona gerek kalmaksızın başarı ile sonuçlandırılabilir. Buradaki tek ölçüt, uzman cerrah seçimidir.

Revizyon Rinoplasti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rinoplasti operasyonu başarı ile sonuçlanırsa, revizyon rinoplasti gereksizdir. Rinoplasti operasyonunun başarıya ulaşması ve revizyon rinoplasti gerekliliğinin doğmaması için şu hususlar önemlidir:

 • Hastanın burundaki kusurlar ile ilgili beklentilerinin doğru şekilde tespit edilmesi ve cerrah tarafından doğru uygulama yöntemlerine karar verilmesi,
 • Cerrahın uygulayacağı cerrahi teknikler konusunda belirsizliğin oluşmaması,
 • Hastanın durumu ve cilt yapısı da dahil olmak üzere tüm yapısal özelliklerin doğru şekilde anlaşılmış ve yöntemlerin buna göre geliştirilmiş olması,
 • Enfeksiyon ve travma gibi durumları önlemek amacıyla iyileşme sürecinin doğru şekilde yönetilmesi.

Tüm bu sorunların ortadan kaldırılması adına hastaların uzman bir cerrah tercihi yapması ve seçilen cerrahtan dijital bir prova talep etmesi önemlidir.

Revizyon Rinoplasti Sonrası Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

Rinoplasti operasyonlarının başarısızlığı, revizyon rinoplasti operasyonlarına ihtiyaç doğurur. Fakat doğru cerrah tercihi olmadan revizyon rinoplasti uygulamaları da bir takım riskler içerir. Söz konusu riskler şu şekilde listelenebilir:

 • Düzenli olarak tekrarlayan burun kanamaları,
 • Burunda ya da burun çevresinde uyuşma ya da his kaybı,
 • Burundan nefes alırken zorlanma,
 • Uygulama bölgesinde iz kalması,
 • Burunda asimetrik bir görüntü oluşması,
 • Burunda şişme, ağrı ya da renk değişimi,
 • Uygulama sırasında greft kullanılması durumunda bu maddelere karşı alerji gelişmesi.

Revizyon rinoplasti, ancak rinoplasti operasyonunun başarısız olması durumunda gerçekleştirilir. Bu yüzden rinoplasti ve revizyon rinoplasti de dahil olmak üzere tüm estetik operasyonlarda uzman ve alanında uzman bir cerrah ile çalışmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP