Rinoplasti

Burunda meydana gelen şekil bozuklukları travmaya bağlı olmakla birlikte, doğuştan da olabilir.

Şekil bozuklukları estetik bir sorun yaratmakla birliktte, nefes alamama ya da benzeri fonksiyonel sorunlar yaratabilir.

Rinoplasti, burunda meydana gelen şekil bozukluklarını gidermek ve fonksiyonel problemleri onarmak için başvurulabilecek en etkili yöntemdir.

Estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılan rinoplasti, burnun yüz ile uyumlu bir hale getirilmesi, estetik bir görünüm yaratılması ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır.

Rinoplasti Nedir?

Estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılan rinoplasti, burnun yüz ile uyumlu bir hale getirilmesi, estetik bir görünüm yaratılması ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Rinoplasti işlemi plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Rinoplasti kapsamında yalnızca kemiklerin, kıkırdak dokusunun ya da deri tabakasının değiştirilmesi mümkündür. Fakat bu işlemlerin tamamı bir arada da yapılabilir. Rinoplasti sonrası burnun alacağı şekle hasta ve cerrah tarafından yapılacak olan istişare sonucu karar verilir.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Rinoplasti burun ile ilgili yaşanan pek çok problemin giderilmesinde etkili bir yöntem olarak estetik kusurların giderilmesi, fonksiyonel sorunların aşılması ve burnun kötü görüntüsü sebebiyle kişilerin yaşadığı özgüven eksikliği ve benzeri psikolojik sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yapılır. Rinoplasti kapsamında hastalar için rahatsızlık yaratan şu problemler ortadan kaldırılabilir:

  • Nefes alma, horlama ya da uyku apnesi gibi işlevsel problemler,
  • Travma ya da yaralanma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozuklukları.

Burun estetiği hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilebilecek bir operasyondur. Bazen yalnızca bireylerin kişisel tercihleri ile rinoplasti talebinde bulunmaları, bazen de bir gereklilik olarak cerrahların rinoplasti önermesi mümkündür.

Kimler Rinoplasti Yaptırabilir?

Burnundaki şekil bozukluklarından rahatsızlık duyan, şekil bozuklukları nedeniyle fonksiyonel problemler yaşayan ve genel sağlık durumunda rinoplastiye engel bir durum bulunmayan herkes rinoplasti yaptırabilir. Rinoplasti için başvuran hastaların rahatsızlık duyduğu durumlar genellikle burnun kemerli yapısı, burun deliklerinin normalden küçük ya da büyük olması, burun ucunun estetik bir görünüme sahip olmaması ve dudaklar ile burnun arasındaki açıklığın istenilen seviyede olmamasıdır. Nitekim bu durumlar nedeniyle şikayetçi olan tüm hastalar rinoplasti için başvurulabilir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti pek çok teknik ile gerçekleştirilebilir. En sık başvurulan teknikler açık ve kapalı teknik, doğurtma tekniği ve modifiye doğurtma tekniğidir. Cerrahi olan bu yöntemlerin dışında burun dolgusu, ip askısı ve burun botoksu gibi ameliyatsız yöntemler de değerlendirilebilir. Günümüzde gelişen sağlık teknolojileri kapsamında operasyondan önce gerçekleştirilen dijital bir prova ile, burnun operasyon sonrasında nasıl görüneceği prova edilebilmektedir. Rinoplasti kapsamında en sık başvurulan yöntemler olan açık ve kapalı rinoplasti uygulamalarının detayları ise şu şekilde:

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti burun deliklerinin ortasında bulunan kısmın alt tarafından yapılan bir kesiden yapılır. Açık rinoplasti operasyonlarında cerrah çok daha geniş bir görüş alanına sahiptir, alan hakimiyeti daha fazladır ve işlem bu yüzden daha güvenlidir. Dolayısıyla milimetrik müdahaleler bile çok daha rahat bir şekilde yapılabilir. Açık rinoplasti operasyonunun tek handikapı, iyileşme sürecinin kapalı tekniğe oranla daha uzun olmasıdır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastide kesi burnun iç kısmından yapılır. Dolayısıyla operasyon sonrasında gözle görülür bir yara izi kalması söz konusu değildir. Kesi iç kısımdan yapılmasına rağmen kıkırdak, kemik ve deri altı bölge ulaşılabilir olur. Burnun istenilen görünüme kavuşturulması sağlandıktan sonra iç kısımdan dikiş atılır ve operasyon sonlandırılır. Kapalı rinoplasti daha çok küçük çaplı müdahaleler için kullanılır, çünkü görüş alanı açık rinoplastiye oranla daha kısıtlıdır.

Açık ve kapalı rinoplasti, doğurtma ve modifiye doğurtma yöntemlerine ek olarak piezo burun estetiği de son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Bu operasyon piezo adı verilen ultrasonik bir kemik kesici yardımıyla yapılır. Rinoplasti kişiye özel olarak planlanmalıdır; bu yüzden uygulanacak yönteme cerrah muayenesi sonucu karar verilmelidir.

Rinoplasti operasyonları sonrasında pek çok nedene bağlı olarak hastaların talep ettiği görüntü oluşmayabilir. Hastaların süreçten memnun kalmamasının en temel nedeni olarak alanında uzman olmayan bir cerrah ile çalışmak gösterilir. Rinoplasti operasyonları farklı nedenlerle başarısız olursa, ikinci bir operasyon gerekir ve bu operasyon da revizyon rinoplasti olarak adlandırılır. Bu yüzden hastaların arzu ettikleri burun görünüme kavuşmaları ve ikinci bir operasyonun gerekliliğinin doğmaması için uzman bir cerrahtan destek almaları gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP