Fibroblast Enjeksiyonu

Bağ dokunun temel hücrelerinden olan fibroblastların vücutta önemli görevleri vardır. Cilde parlaklık ve esneklik kazandıran kollajenler ile elastinlerin üretimi fibroblast hücreler tarafından gerçekleştirilir.

Ciltteki hasarları yenileme ve yaraları tedavi etme aşamasında da büyük öneme sahip olan fibroblastlar, genç ve sağlıklı görünümün temellerini oluşturur. Bu nedenle vücudun kendi fibroblast yapılarını gençleştirme işlemlerinde kullanma tekniği olarak bilinen fibroblast enjeksiyonları, kozmetik uygulamalarda sıklıkla tercih edilir.

Hücre gençleştirme için kullanılan fibroblast tedavisi cerrahi işlem gerektirmeyen bir işlemdir

Fibroblast Nedir?

Fibroblast; gençlik aşısı, otolog fibroblast, fibrocell veya hücre yenileme gibi farklı isimlerle adlandırılan bir gençleştirme yöntemidir. Ek olarak ortopedi, diş hastalıklar ve göz tedavisinde de yaygın olarak kullanılır. Tedavinin temeli ise kişinin kendi fibroblast hücrelerinin çoğaltılarak ihtiyaç duyan dokulara yeniden enjekte edilmesi sistemine dayanır. İnsan vücudundaki doğal yapıların kullanıldığı bu teknik oldukça güvenli ve neredeyse sıfıra yakın alerjik reaksiyon gösteren bir yöntemdir. Fibroblast hücrelerin çoğaltılması sırasında hayvansal ürünler kullanılmaz, bu nedenle vücutta hastalık veya yan etki oluşmaz.

Fibroblast Enjeksiyonu Gençleşmede Nasıl Kullanılır?

Yaşa bağlı olarak cilt yıpranmaya başlar, esnekliğini ve parlaklığını kaybeder, nitelik ve nicelik bakımından kayba uğrar. Bu değişimler nedeniyle yüz biçimi eski formunu yitirir ve daha yorgun, biçimsiz bir hal alır. Hücrelerin kendini yenileme kapasitesi ile elastikiyeti zaman içinde azalma gösterdiğinden yaşlılık etkileri daha fazla fark edilir hale gelir. Göz çevresindeki kırışıklıklar, elmacık kemiklerinin yanaklara doğru inmesi, ağız kenarı çizgilerinin belirginleşmesi ve göz kapaklarının aşağı düşmesi tipik yaşlılık etkilerindendir. Fibroblast tedavisi ile yaşlanma etkilerinin ortadan kaldırılmasının yanı sıra akne oluşumu, yanık ve yara izleri gibi diğer cilt deformasyonları da giderilir.

Bu tür yaşlanma etkilerinin temeli, hücrelerdeki yenilenme kapasitesini artıran fibroblast yapılarda yaşanan kayıplardır. Fibroblastlar cildin kalın ve gergin görünmesini sağlayan elastin ile kolajen yapıların üretimini destekler ancak bu hücrelerin yapısında zamanla bozulma olur ve cilt yıpranmaya başlar. Böylece deri canlılığını, gerginliğini ve sağlığını kaybederek yaşlanır. Fibroblast enjeksiyonları ise vücudun kaybettiği bu yapıları doğal yollardan kazanmasını sağlayarak cilt üzerindeki yaşlanma etkilerini giderir. Cildin esneklik ve gerginlik elde etmesine destek olarak cilt katmanlarının yenilenmesini sağlar. ABD’nin FDA kurumu onayına sahip olan bu tedavi güvenli ve başarılı bir gençleşme tekniğidir.

Fibroblast Tedavisinin Avantajları

Hücre gençleştirme için kullanılan fibroblast tedavisi cerrahi işlem gerektirmeyen bir işlemdir ve kırışıklık azaltma, göz kapağı kaldırma ve sıkma, boyun sıkılaştırma, cilt gerginleştirme ve parlaklaştırma, çatlak ve yara izlerini yok etme gibi amaçlarla uygulanır. Ek olarak dudakların dolgun görünmesine yardımcı olduğundan dudak dolgularına iyi bir alternatiftir ve temel olarak şu avantajları sunar:

 • Fibroblast kişinin kendi dokularından elde edildiğinden doğal bir tekniktir, vücutta herhangi bir alerjen etki yapmaz.
 • Yan etkileri neredeyse sıfıra yakındır.
 • Uygulama sonunda elde edilen sonuçlar doğal ve kalıcıdır, etkiler uzun süre devam eder.
 • Başarı oranı diğer benzer uygulamalara göre daha yüksektir.
 • Toksik etki bırakmaz ve kanserojen değildir.

Bütün bunlarla birlikte fibroblast tedavisi uzun sürelidir ve hücrelerin yenilenmesi mantığına dayandığından esas etkiler zamanla ortaya çıkar. Bu nedenle yaşam alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi, stres, su tüketimi, yaş ve güneş ışığına maruz kalma gibi pek çok faktörden etkilenir.

 • Gebeler
 • Emzirenler
 • Sinir kas sistem hastalıkları olanlar
 • Uygulama bölgesinde cilt hastalığı bulunanlar
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar

Fibroblast Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Fibroblast enjeksiyonları, öncelikle kişinin kendi dokularının çoğaltılmasını gerektiren bir tedavidir. Bu nedenle tedavi aşamaları birkaç adımda tamamlanır.

 • Fibroblast elde etme; kulak arkasından, kasık bölgesinden veya kol altından alınan hücrelerin laboratuvar ortamında ve sterile şekilde çoğaltılması işlemlerini kapsar. Başarı oranının artırılması için güneşten en az etkilenen bölgeler tercih edilir.
 • Üretilen hücreler FDA ve Sağlık Bakanlığı koşullarına uygun kalite kontrol süreçlerinden geçirilir. Hücre çoğaltma işlemi 3-4 haftada tamamlanır.
 • Hücrelerin başarılı şekilde çoğaltılmasından sonra kişiye enjekte edilmesi gerekir, öncesinde uygulama alanı lokal anestezik kremlerle uyuşturulur.
 • İhtiyaç duyulan bölgelere özel uçlu iğneler yardımıyla fibroblast hücreler enjekte edilir. Bazı durumlarda greft ve hücre spreyi gibi teknikler de kullanılabilir.

Uygulamanın başarı oranını artırmak için özellikle erken dönemde güneş ışınlarından korunmak ve bronzlaşmaktan kaçınmak gerekir. Temel olarak yüksek faktörlü güneş koruyucuların kullanılması, alanın zarar görmesini engeller. Ayrıca işlemden sonra bölgeye soğuk kompres uygulamak ve sıcaktan kaçınmak gibi yöntemler de tedavinin etkilerini artırmada etkilidir.

Etkileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Fibroblast enjeksiyonunun sonuçları kişinin yaşına, genetik faktörlere, çevresel etmenlere ve beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca hekimin alandaki uzmanlığı ve kullanılan fibroblastların yoğunluğu da etki süresini değiştirir. Seanslar halinde uygulanan fibroblast hücre yenileme tekniğinde, ilk sonuçlar seansın hemen ardından fark edilir fakat esas olarak 2. seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Kişinin ihtiyacına göre seans sayısı düzenlenebilir ve ortaya çıkan etkiler yaklaşık 1 yıl boyunca artarak devam eder, kalıcılık ise 3-5 yıl arası değişir. Yaşam koşullarının iyileştirilmesine bağlı olarak bu süre daha da uzatılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP