Botox

Botox, ”Clostridium Botulinum” isimli bakteriden elde edilen özel serumların cilt kırışıklıklarından migren tedavisine kadar pek çok farklı amaçla kullanıldığı bir işlemdir.

Kaş arası, alın ve göz çevresi gibi yüz bölümlerinin yanı sıra; el üzerindeki kırışıklıklar, migren tedavisi ve aşırı terleme şikayetleri gibi durumların tümünde botox uygulamaları tercih edilebilir.

Kişiye uygun seviyede ve aralıkta uygulanan botox uygulamaları sayesinde mevcut şikayetlerin giderilmesi ve yaşam konforunun yükseltilmesi hedeflenir.

Kişiye uygun seviyede ve aralıkta uygulanan botox uygulamaları sayesinde mevcut şikayetlerin giderilmesi ve yaşam konforunun yükseltilmesi hedeflenir.

Botox Nedir?

Botoks, diğer adıyla “Botulinum toksini” olarak bilinen ve özel bir bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu toksin maddenin temel özelliği ise; sinir uçlarındaki iletişim sağlayıcı madde salınımlarını engelleyerek sinirlerin ulaştığı organların durumunu etkilemesidir. Sinirler arası iletişimin durması sayesinde hedef organda ve dokuda işlev kaybı oluşur, bu şekilde estetik ve kozmetik hedefler sağlanır. Özellikle yüz kırışıklıklarını gidermede son derece etkili olan botox uygulamaları sayesinde, mimik kasların hareketi engellenir ve bu sayede yüzdeki yaşlılık etkileri azaltılır. Ayrıca yeni kırışıklık oluşması engellenir ve uygulama bölgesine göre işlem migren önleme, terleme azaltma gibi amaçlara da hizmet edebilir.

Botox Kimlere Yapılır?

Botox uygulaması kozmetik ve estetik amaçlarla uygulanacaksa, kırışıklık ve yaşlılık etkilerini ortadan kaldırmak isteyen herkese yapılabilir. Migren ve terleme tedavisinde ise bu tür semptomların giderilmesi amacıyla kullanılır. Botox son derece güvenilir ve etkili bir teknik olsa da şu kişileri yapılması önerilmez:

 • Kanser hastaları
 • Gebeler
 • Emziren kadınlar
 • Uygulama bölgesinde deri enfeksiyonu ve hastalık bulunanlar
 • İleri seviyeli psikolojik sorunları olanlar
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
 • Çok derin ve fazla sayıda kırışıklıkları olanlar
 • Çok ileri yaşlı kişiler

Botox Ne İşe Yarar?

Botox, cilt çizgilerini ve kırışıklıklarını geçici süreyle yok eden ve yeni kırışıklık oluşumunu engelleyen bir uygulamadır. Etki süresi ortalama 4-6 ay süren bu uygulamanın etkileri kişiden kişiye ve uygulamanın yapıldığı yere göre değişiklik gösterir. Botox, kırışıklık tedavisi başta olmak üzere pek çok alana uygulanabilir ve yüz estetiğinde sıklıkla kullanılır.

Yaygın olarak kaş arası, kaz ayakları, alın çizgileri, burun yan duvar çizgileri, göz çevresi, ağız çevresindeki kırışıklıklar ve dudak üzerindeki ince çizgiler botox uygulamaları ile doldurulabilir. Ayrıca boyun derisindeki kırışıklıklar ve genel olarak yüzü kaplayan izler de bu işlem ile giderilebilir. Botox uygulaması yüzün daha canlı, genç ve parlak görünmesini sağlar; bu sayede yüze kızgın ve sinirli bir görünüm veren etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla kişinin kendinden memnun olmasına ve yaşadığı özgüven sorunlarından kurtulmasına da destek olur. Bununla birlikte migren ve terleme tedavisi gibi sağlık açısından sorun teşkil eden problemlerin giderilmesinde de botox yoğun olarak tercih edilen bir uygulamadır.

Botox Yüz Uygulamaları

Yüzde kullanılan botox işleminin uygulama amaçları şu şekilde sıralanır:

 • Kızgın ifadeye neden olan kaşlar arası çizgileri gidermek
 • Yüze yorgun ve bitkin bir ifade veren alın çizgilerini doldurmak
 • Kaşları kaldırarak görünümü iyileştirmek
 • Dudak üstü ve çevresinde oluşan çizgileri düzeltmek
 • Göz kenarındaki kaz ayaklarını ortadan kaldırmak
 • Boyun derisinde başlayan kırışıklıkları tedavi etmek

Botox tedavisi kırışıklık gidermede oldukça başarılıdır ancak işlemin mutlaka tecrübeli bir uzman tarafından yapılması gerekir.

İşlemin en sık tercih edildiği üst yüz bölgesi, göz çevresi ve alındaki kırışıklık tedavisini kapsar. Bu bölgelerdeki kırışıklıklar kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur veya kişiye kızgın bir ifade verebilir. Özellikle kaşlar arasındaki çizgiler kişinin asık suratlı ve mutsuz algılanmasına neden olabilir. Başarılı bir botox uygulaması sonucu kişideki mevcut görünüm sorunları ortadan kaldırılır, genel görünüm iyileştirilir ve kişi daha genç, canlı, mutlu bir yüze sahip olur.

Botox Nasıl Yapılır?

Botox işlemi hızlı ve basit bir uygulamadır, genellikle 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. İşlem öncesinde, hasta konforunu artırmak ve ağrı, sızı hissini önlemek için uygulama alanına uyuşturucu krem sürülür. Bu krem sayesinde bölgede lokal uyuşma sağlanır. Daha sonra kişiye özel ve tek kullanımlık ince uçlu iğneler aracılığı ile kaslar üzerine yeterli oranda sıvı enjekte edilir ve bölgedeki kırışıklıkların doldurulması sağlanır. Ağrısız geçen bu işlem sonunda bölgede hafif bir yanma oluşması normaldir ancak mevcut şikayetler oldukça düşük seviyelidir ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Botox işleminden sonra kişi günlük hayatına ve işine hemen geri dönebilir, sosyal aktivitelerini sürdürebilir. Sadece işlem ile aynı gün içinde kuaföre veya spor gidilmesi önerilmez, bu bakımdan botox sosyal hayatı etkilemeyen son derece basit bir işlemdir. Bununla birlikte havuza ve denize girmek için en az 3 gün beklemek ve doğru bir uyku pozisyonunda uyumak önerilir. Bu önerilerin tamamı uygulamayı yapan hekim tarafından verilir ve işlemin esas etkileri yaklaşık 1 hafta sonra ortaya çıkar.

Botox uygulaması, kasların ve dokuların arasındaki madde salınımını kesintiye uğratır ancak işlemden bir süre sonra enjeksiyon madde azaldığından bu etki de ortadan kaybolur. Dolayısıyla botoks uygulamalarının 3-6 ay arası dönemde tekrarlanmasında fayda vardır. Yenileme işlemi sayesinde cildin genç görünümü sürdürülebilir hale getirilir. Ayrıca düzenli botox yaptıran kişilerde işlemin kalıcılık oranı giderek uzar, bu sayede seanslara düzenli devam edilmesi ile birlikte uygulama etkileri birkaç ay daha devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP