Meme Dikleştirme

Meme dokusundaki azalmanın, sarkmanın ve gevşemenin pek çok nedeni olabilir. Fakat en temel nedenler olan hormonlarda meydana gelen değişimler, emzirme ya da yerçekimidir.

Memeyi taşıyan bağların olması gerekenden zayıf olması da memelerin daha erken sarkmasına neden olabilir.

Meme dikleştirme operasyonu ile memelerin estetik ve dik bir görünüm kazanması sağlanır.

Memeyi taşıyan bağların olması gerekenden zayıf olması da memelerin daha erken sarkmasına neden olabilir. Meme dikleştirme operasyonu ile memelerin estetik ve dik bir görünüm kazanması sağlanır.

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme ucuna ve katlantı çizgisine bakmak, sarkmanın derecesini anlamak için en ideal yöntemdir. Örneğin meme uçlarının katlantı çizgisinin altında olması, memelerin sarkık olduğu anlamına gelir. Sarkmanın diğer iki temel nedeni ise memelerin normalden çok daha büyük olması ve hatalı sütyen kullanımıdır. Mastopexy olarak adlandırılan meme dikleştirme operasyonu ile doğal ve dik memelere sahip olunur. Göğüs toparlayıcı operasyon olarak da adlandırılan meme dikleştirme ameliyatı şu nedenlerle yapılabilir:

 • Sarkan göğüsleri dikleştirmek,
 • Meme dokusuna şekil verilerek fazla derinin alınması,
 • Meme uçlarının yerini değiştirmek ve olması gereken konuma taşımak,
 • Memeler büyükse fazla meme dokusunun çıkarılması,
 • Memeler küçükse silikon protez uygulamaları.

Meme dikleştirme operasyonlarında vücut yapısı, memelerin durumu ve cerrahın tavsiyesi önemli olsa da, son karar hasta tarafından verilecektir.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Yaptırabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı için bir yaş sınırlaması bulunmaz. Ameliyat öncesinde aşırı kilolardan kurtulmak, operasyonun başarısını etkiler. Hastalar hamile ise ya da hamile kalma düşüncesi varsa, operasyonun doğumdan sonraya ertelenmesi önerilir. Tüm bunlara ek olarak; operasyon 18 yaşından büyük herkes için uygundur. Eğer tıbbi bir gereklilik varsa, hastaların operasyon içi 18 yaşını beklemesi gerekmez. Sık kilo vermeye bağlı olarak gelişen sarkmalar meme dikleştirme operasyonu ile giderilebilir. Dolayısıyla meme görünümünden memnun olmayan kadınlar, arzu ettikleri estetik, dik ve doğal memelere kavuşmuş olur.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün Mü?

Sarkmış olan memeleri dikleştirmek için başvurulabilecek tek yöntem cerrahidir. Memelerin sarkık olması her ne kadar göğüs kaslarının zayıf olmasından kaynaklanıyor olsa bile, spor ya da egzersiz programları uygulayarak göğüs kaslarını güçlendirmek memeleri dikleştirmez. Memeye şekil vermeye mümkün hale getiren meme dikleştirme operasyonlarında bir yandan sarkma giderilirken, bir yandan da memenin büyümesi ya da küçülmesi de sağlanabilir. Operasyon sırasında küçük de olsa bir yara izi kalır, çünkü operasyon cerrahidir. Kesi işlemi memenin altından yapılabileceği gibi, meme ucu ve deri birleşiminden de yapılabilir. Memelerdeki sarkma seviyesi ne kadar ileri derecede ise, oluşacak yara izi de o kadar büyük olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı memelerin küçük olması durumunda silikon protez uygulamaları ile, memelerin büyük olması durumunda ise fazla dokunun çıkarılması ile gerçekleşir. Memelerin dik ve simetrik bir hale gelmesini sağlayan bu operasyon öncesinde yapılan tetkikler ile sarkmanın derecesi belirlenir. Operasyonun yapılmasına karar verildikten sonra hastanın bütün bir süreç hakkında bilgilendirilmesi önemlidir. Operasyon günü geldiğinde yapılan işlemler sırasıyla şu şekildedir:

 • Hastaya genel anestezi uygulanır,
 • Ameliyattan önce planlandığı şekilde meme uçları olması gereken yerlere taşınır,
 • Meme dokusu şekillendirilir,
 • Büyük memelerden fazla doku çıkarılması işlemi, küçük memelere ise silikon protez uygulanması işlemi gerçekleştirilir,
 • Eğer bölgede fazla deri bulunuyorsa bu deri çıkarılır ve operasyon tamamlanır.

Yaklaşık 2 saat süren bu operasyon sonrasında hasta aynı gün taburcu edilebilir. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda hastalardan 1 gün hastanede kalması da istenebilir. Memedeki sarkmanın boyutu, çıkarılacak olan fazla deri miktarı ve cerrahın uzmanlığı operasyon süresini etkileyebilir. Ameliyattan sonra meme çevresinde şişlik olması normal kabul edilir. Bu şişlikler 1 hafta sonunda kendiliğinden yok olmaya başlar. Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca memeler olduğundan çok daha dik görünür. Doğal görünümünü kazanması ise yaklaşık 1 ay kadar sürer.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı geçiren hastaların operasyon sonrasında hassas davranması gereken konular bulunur. Bu konulardan öne çıkanları şunlardır:

 • Ameliyat tamamlandıktan sonra hafif ağrı ve sızılar birkaç gün devam edebilir ve bu durum normal kabul edilir. Basit ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Pansuman ameliyattan sonraki 3. ya da 4. günde çıkarılır.
 • Ameliyat sonrasında kendi kendine eriyen dikişler kullanılacağı için dikiş aldırmak için hastaneye gitmeye gerek yoktur.
 • Ameliyattan sonraki 6 hafta boyunca sporcu sütyenine benzeyen ve göğüsleri tamamen saran sütyenler kullanılmalıdır.
 • İşe dönme süresi 3 ila 7 gün arasındadır.
 • Hastalar uzun yürüyüşlere 2. hafta sonunda, koşu yapmaya 3. ya da 4. hafta sonunda, tenis ya da kürek gibi zorlayıcı sporlara ise 5. ya da 6. hafta sonunda başlayabilir.

Bazı hastalar operasyon sonrasında meme uçlarında his kaybı yaşayabilir. Fakat bu durum zaman içerisinde kendiliğinden geçer. His kaybının birkaç ay sürmesi normal kabul edilir. Operasyon risksiz olmasına rağmen nadir olarak kalıcı bir his kaybı oluşabilir. Uzman bir cerrah seçimi, söz konusu risk faktörünü tamamen ortadan kaldıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP