Liposuction

Yağ alma operasyonu olarak da adlandırılan liposuction, vücudun farklı bölgelerinde biriken fazla yağların alınmasını sağlar.

Liposuction her zaman fazla kilolardan kurtulmak için yapılan bir işlem değil.

Eğer fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, bunun için aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız ve düzenli olarak spor yapmanız gerekli.

Liposuction spor ve diyet programları ile hayal ettiği kiloya ulaşan, buna rağmen fazla yağlarından kurtulamayan insanlar için ideal bir yöntemdir.

Liposuction her zaman fazla kilolardan kurtulmak için yapılan bir işlem değil. Eğer fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, bunun için aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız ve düzenli olarak spor yapmanız gerekli.

Liposuction Nedir?

Genellikle kilo problemi olmayan insanlara uygulanan liposuction bölgesel zayıflama için en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Fazla yağların vücuttan atılmasını sağlayan bu yöntem aynı zamanda vücudun şekillenmesine de yardımcı olur. Yağ birikmelerinin fazla oldğu bel, kalça, basen, karın ve diz gibi bölgelere liposuction uygulanabilir. Yağların uzaklaştırılması için 1 mm ila 2 mm çapındaki kesiler oluşturulur ve vakumlama yöntemi uygulanır.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Liposuction ile ilgili olarak kesin karar bir doktor muayenesi sonucunda verilir. Eğer kişi zayıflamak istiyorsa, bunun için liposuction önerilmez. Fakat bölgesel incelme için fazlalık yağlardan kurtulmak isteniyorsa, bu durumda liposuction uygulanabilir. Obezite gibi sağlık sorunları bulunan kişilerin liposuction yaptırmadan önce diyet ve egzersiz programları ile fazla kilolarından kurtulması gerekir. Liposuction yönteminin uygulanabilmesi için bir diğer koşul, kişinin genel sağlık durumunda herhangi bir sıkıntı olmamasıdır. Aynı şekilde gebelik döneminde olan ya da yeni doğum yapmış kadınlara da liposuction uygulanmaz. Liposuction ile belirli risk faktörleri oluşacağı için diyabet ya da kalp hastalığı gibi sorunları olan kişilerin bir takım testler yaptırmaları istenir. Eğer liposuctiona engel bir durum yoksa uygulama yapılır. Ayrıca yaşı ilerlemiş olan bireyler için de liposuction önerilmez.

Tüm bunlara ek olarak liposuction uygulaması yapıldıktan sonra kişilerin artık yaşam tarzlarını buna göre düzenlemeleri gerekir. Liposuction etkilerinin kalıcı olmasını sağlamak için birincil koşullar düzenli spor yapmak ve aşırı kilo alıp vermemektir. Bir diğer yandan vücuttaki sarkmalar için liposuction ile birlikte başka operasyonlar da gerekebilir. Son olarak; erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve memelerin büyümesini sağlayan jinekomasti tedavisi için de liposuction kullanılabilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Hastaların vücut yapısı, liposuction yapılacak bölge ve alınacak yağ miktarı gibi faktörler liposuction uygulamasının hangi yöntemle yapılacağı konusunda belirleyicidir. Liposuction ıslak teknik, ultrasonik ve lazer olmak üzere üç farklı teknik ile yapılabilir. Bu tekniklerin detayları ise şu şekilde:

Islak Liposuction

Tümesan teknik olarak da adlandırılan ıslak liposuction uygulamasında, bölgesel yağlanmanın yüksek olduğu bölgelerdeki yağ hücrelerine sıvı doldurularak bu hücrelerin şişirilmesi sağlanır. Yağ hücrelerinin içerisine doldurulan sıvı kanamayı durdurmaya yarayan, adrenalini ve ağrıyı önleyen lidokain gibi maddeler içerir. Ardından yağ hücrelerine ulaşmak için deri üzerinde kesilir yapılır ve 2 mm ila 6 mm çapında bulunan ince borucuklar yağ hücrelerine ulaşır. Daha sonra vakum cihazları vücut üzerinde hareket ettirilerek vücutta bulunan fazla yağ hücrelerinin emilmesi sağlanır.

Ultrasonik Liposuction

Ultrasonik liposuction uygulamasında öncelik küçük borucukları kullanarak uygulama bölgesine ulaşmaktır. Ardından bölgede bulunan yağ hücrelerinin yumuşaması için ultrasonik titreşimler gönderilir. Daha sonra yumuşayan yağ hücreleri kolay bir şekilde emilir. Yumuşatma işleminden sonra uygulanan adımlar ıslak liposuction uygulamasındaki gibidir.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction uygulamasında çapı 2 mm ila 3 mm arasında değişen fiberkanüller kullanılır. Bu kanüller aracılığıyla parçalanacak olan yağlara lazer ışınları gönderilir ve katı halde bulunan yağlar sıvılaşır. Ardından cilde kanüller yerleştirilir ve bu kanüller aracılığıyla emme işlemi gerçekleştirilir. Lazer liposuctionda kullanılan kanüller klasik liposuctiona oranla çok daha incedir. Bu yüzden uygulama sonrası iz kalmaz.

Islak ya da tümesan olarak tabir edilen liposuction tekniği daha çok klasik liposuction olarak adlandırılıyor. Fakat hastalar daha estetik sonuçlar elde etmek istiyorsa, bu durum da ultrasonik ya da lazer liposuction tercih ediliyor.

Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her uygulamadan sonra olduğu gibi liposuction uygulamasından sonra da hastalar bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

 • Liposuction işlemi gerekli görüldüğü takdirde tekrarlanabilir; 3 ay ya da 6 ay tekrar için ideal aralıklardır,
 • Vücut fonksiyonlarının ve dengesinin bozulmaması için tek seferde alınabilecek yağ maksimum 4 ila 5 litredir; daha fazla yağ alınması gereken durumlarda uygulama bölgesine kan ve sıvı takviyesi yapılabilir,
 • Uygulama sonrasında çok belirgin olmayan ve genellikle gözle görülemeyen izler kalır,
 • İşlemin plastik cerrahlar tarafından yapılması gerekir,
 • Liposuction uygulaması için en uygun zaman doğumdan bir yıl sonradır,
 • Kilolu kişiler için uygulama diyet programları sonrası kilo verildikten sonra yapılır,
 • Uygulama sonrası işlemin etkisini artırmak için drenaj masajı yapılabilir,
 • İşlem sırasında lokal ya da genel anestezi uygulanabilir; genel anestezi hastaların 1 gün hastanede yatmasını gerektirirken, lokal anestezi alan hastalar aynı gün taburcu edilebilir,
 • Erken ayağa kalkmak ya da mümkün oldukça hareket etmeye çalışmak iyileşme sürecini hızlandırır,
 • Uygulama sonrasında 3-4 gün ağrı olabilir; fakat bu ağrılar basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir,
 • Hastalar 3 ila 7 günlük bir süre sonunda iş hayatına dönebilir,
 • Uygulamadan sonraki 2. gün pansumanların çıkarılması, 1 hafta sonra dikişlerin alınması gerekir; ek olarak 3 hafta boyunca liposuction korsesi kullanılması gerekir,
 • Yürüyüşler 2 hafta sonra, ağır spor aktiviteleri ile 6 hafta sonra başlayabilir,
 • Uygulama bölgesindeki sertlikler ve şişlikler genellikle 2 içinde geçer,
 • Operasyonun kalıcı sonuçlarının görülebilmesi için 6 ay ila 9 ay arasında bir süre gereklidir.

Hastanın durumuna bağlı olarak uygulamanın sonuçları farklılık gösterebileceğinden, bu konu hakkındaki detaylı bilgilerin doktordan alınması gerekir.

Liposuction ve Vaser Liposuction Arasındaki Fark Nedir?

Vaser liposuction klasik liposuction uygulamasına oranla çok daha acısızdır. Ayrıca vaser liposuction uygulamasından sonra bölgenin sarılmasına gerek yoktur. Vaser liposuction uygulamasından sonra hastalar çok daha hızlı şekilde iyileşir. Ayrıca vaser liposuction uygulaması liposuction ile karşılaştırıldığında kolay ve pratik bir yöntem olmakla birlikte, kan kaybı minimum seviyededir ve doku hasarı oluşması ya da damarların zarar görmesi söz konusu değildir. Son olarak vaser liposuction uygulamasında yağ hücrelerinin canlılığı uygulama öncesindeki gibi korunur.

Eğer siz de yalnızca fazla yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bunun için liposuction yöntemini tercih edebilirsiniz. Fakat vaser liposuction yönteminde vücudunuzdan alınan yağların vücudun farklı bölgelerine enjekte edilmesi ve böylece vücudunuzun şekillendirilmesi mümkündür. Hangi yöntemin sizin için en uygun yöntem olduğuna yapılacak muayene sonrasında doktor tarafından karar verilmelidir. Uygulamadan alınacak verimin maksimum seviyede olması ve hasta memnuniyetinin yaratılabilmesi için uzman hekim tercihi önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP