Çene Estetiği

Çene, yüz şeklini yakından etkileyen bölgelerdendir. Çenenin yapısal olarak yüzün geri kalan hatlarıyla uyumlu olmaması veya sonradan geçirilen travmalar nedeniyle şekil bozukluğuna uğraması, fiziksel görünümü zedeler.

Çenenin önde, geride, bir tarafa yamuk veya normalden büyük ya da küçük olması kişinin fiziksel görünüşü nedeniyle psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Kimi durumlarda sosyal hayatı zedeleyen önemli bir faktör haline gelen çenedeki bu tür şekil bozuklukları, günümüzde modern estetik yöntemler sayesinde düzeltilebilir.

Çene estetiği normalde kolay, hızlı ve pratik bir uygulamadır fakat bazı durumlarda burun estetiği ve yüz gerdirme ameliyatı gibi diğer tedavi yöntemleriyle kombine şekilde gerçekleştirilebilir.

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği, ideal ölçütlerden farklı olan ve yüz hatlarıyla uyum sağlamayan çenenin kişiye uygun ölçülere getirilmesi işlemlerinin tümünü kapsar. Özgüven açısından son derece önemli olan çene yapısı, çene estetiği ile estetik ve belirgin hale getirilebilir. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen çene estetiği sayesinde, kişinin fiziksel görünümü istediği şekle sokulur ve yaşadığı sosyal adaptasyon sorunları ortadan kaldırılır. Bu nedenle çene estetiği, bireyleri topluma kazandırma açısından oldukça önemlidir. Kolay uygulanabilir olması, yüksek başarıyla sonuçlanması gibi avantajları çene estetiğini öne çıkarır.

Çene estetiğinde; çene törpüleme veya çene ucu estetiği gibi 2 farklı yöntem kullanılabilir. Çene törpüleme, özellikle geniş ve büyük çene yapısının kemik törpüleme yöntemiyle ideal oranlara küçültülmesini sağlar. Çene ucu estetiği ise çenenin ucunun fazla küçük ve dar olması, geride ya da arkada durması gibi sorunların çözülmesi için uygulanır. Bu iki işlem gerektiğinde kombine şekilde planlanabilir. Yaşanan çene sorunları kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden, ayrıca herkesin işlem sonunda farklı bir çene elde etmek istemesinden dolayı çene estetiği kişiye özel olarak planlanır. Bu sayede yüz hatlarından ve genel görünümünden rahatsız olan insanların kendileriyle barışması, kendini beğenmesi sağlanır.

Çene Estetiği Öncesi Hazırlık Süreci

Her operasyonda olduğu gibi çene estetiğinde de ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken temel hususlar vardır. Çene estetiği normalde kolay, hızlı ve pratik bir uygulamadır fakat bazı durumlarda burun estetiği ve yüz gerdirme ameliyatı gibi diğer tedavi yöntemleriyle kombine şekilde gerçekleştirilebilir. Bu durum ise hem işlemin tamamlanma süresini, hem de işlemden sonraki iyileşme sürecini bir miktar uzatır. Ancak genel olarak çene estetiği korkulacak bir ameliyat değildir ve yüksek başarılı sonuçları ile öne çıkar.

Ameliyattan önce; kişinin anestezi almaya engel bir durumu olmadığını kontrol etmek için gerekli tetkikler ve testler yapılır. İşlemden 2-3 hafta öncesinden itibaren sigara ve alkol kullanımına ara verilmesi, 10 gün önce ise kan sulandırıcı ilaç tüketiminin sonlandırılması tavsiye edilir. Ameliyat günü geldiğinde kişiye önce  genel anestezi uygulanır, daha sonra ihtiyaca ve isteğe en uygun tedavi aşamaları başlatılır. Bu aşamada uygulanan işlemler kişiden kişiye farklılık gösterir ancak uzman hekim kontrolünde yürütülen tedaviler, kişinin isteklerine en uygun çene yapısına sahip olmasını sağlar.

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene estetiği ameliyatı kapsamında uygulanan pek çok farklı işlem vardır ve bu işlemler kişisel olarak planlanır. Çene deformitelerini gidermek, çene yapısındaki yamuklukları ortadan kaldırmak veya çenenin ideal boyutlara getirilmesini sağlamak gibi pek çok farklı işlem çene estetiği kapsamına girer. Dolayısıyla uygulanacak işlemin ciddiyeti, seviyesi ve süresi sonrasına yaşanacak iyileşme dönemini de değiştirir.

Çene estetiği uygulamaları şu şekilde sürdürülür:

  • Öncelikle çene profili önden ve yandan değerlendirilir, 3 boyutlu modelleme yazılımları aracılığıyla kişiye en uygun çene yapısı tasarlanır.
  • Ameliyat günü yapılan işlemler kişinin ihtiyacına göre planlanır.
  • Uzun ve sivri çeneleri küçülterek ideal boyutlara getirmek için çene kemiği törpülenir.
  • Dar ve küçük çeneler vücudun başka yerinden alınan yağ enjeksiyonları ile doldurularak büyütülür. Bu esnada gerek olması halinde, vücudun diğer bölgelerindeki kemik dokuları da kullanılabilir.
  • Çene implantlarının şekli, boyutu ve yapısı hasta isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde belirlenir.
  • Çenede bir yamukluk bulunması halinde, bu şekil bozukluklarını gidermek için çenedeki ilgili parçayı hareket ettirmek, kısaltmak veya yeni bir yere taşımak gerekebilir.
  • İleri dereceli çene deformitelerinin olması durumu, alt çene kemiklerinin yerinin değiştirilmesini gerektirebilir. Bu durumda alt çene kemiklerine kesiler atılır ve kemiklerin kaydırılması sağlanır, bu sayede çene asimetrileri ortadan kaldırılır.

Bütün bu işlemler sonucunda, kişi kendi yüz hatlarına ve arzularına en uygun çeneye sahip olur. Ancak doğru tedavi planının çıkarılması, doğru implantların ve enjeksiyonların seçilmesi için mutlaka alanında uzman bir isim tercih edilmelidir.

Çene Estetiğinden Sonra

Çene estetiği ortalama 45-60 dakika süren kolay ve hızlı bir işlemdir, ayrıca kişinin işlemden sonraki iyileşme süreci de oldukça hızlıdır. Bu aşamada sadece birkaç gün çeneye bandaj sarılması gerekir ve operasyonun etkileri işlemden hemen sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle çene estetiği tatmin edici ve hızlı sonuç veren bir uygulamadır. Uygulamadan sonra kişi aynı gün içinde taburcu edilir fakat eğer işlem burun estetiği gibi daha zor yöntemlerle birlikte uygulanmışsa 1 gece hastane yatışı gerekebilir.

Ameliyattan sonra bölgede hafif ağrı ve sızı şikayetleri ortaya çıkabilir ancak bu tür şikayetler hekimin reçete ettiği ağrı kesici ilaçların kullanımı ile giderilebilir. Ortaya çıkan bu semptomlar günden güne azalarak kaybolur, genellikle 2 haftalık bir istirahat sonunda kişi normal hayatına dönebilir. Bu süreyi hızlandırmak için hekimin önerdiği diğer konulara dikkat edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP