Meme Küçültme

Kadınlarda memelerin gereğinden büyük olması estetik sorunlar yaratabileceği gibi, başka hastalıklara neden olabilecek fiziksel sorunlar da yaratabilir. Ayrıca bu durumun mental sorunlar yaratması da muhtemeldir.

Risksiz bir işlem olarak kabul edilen meme küçültme ameliyatları kadınların arzu ettikleri görünüme konuşabilmeleri için meme dikleştirme operasyonları ile bir arada yapılabilir.

Böylelikle bir yandan fiziki sorunlar ortadan kaldırılırken, bir yandan da estetik kaygılar giderilmiş olur.

Risksiz bir işlem olarak kabul edilen meme küçültme ameliyatları kadınların arzu ettikleri görünüme konuşabilmeleri için meme dikleştirme operasyonları ile bir arada yapılabilir.

Meme Küçültme Nedir?

Redüksiyon mamoplasti olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı, işlevsel ve estetik kusurların giderilmesi konusunda etkilidir. Operasyon memelerin büyük olmasına bağlı olarak gelişen asimetri ya da sarkma gibi durumları gidermek için yapılır. Meme küçültme operasyonu ile göğüsler standart bir boyut kazanmış olur ve böylelikle kadınlar kendilerine uygun kıyafet bulmakta zorlanmaz. Bu da doğrudan özgüven eksikliği gibi psikolojik problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Memelerin sarkma derecesinin hesaplanabilmesi için meme uçlarına ve meme katlantı çizgisine bakılır. Meme uçlarının katlantı çizgisinin üstüne kaldığı durumlar normal kabul edilirken, aynı hizada olduğu ya da altında kaldığı durumlar sarkma olarak değerlendirilir. Yani meme uçları katlantı çizgisinin ne kadar altındaysa, sarkmanın da o kadar fazla olduğu sonucuna varılır. Memelerin normalden büyük ve sarkık olduğu durumlarda en sık karşılaşılan fiziki problemler bel ve boyun ağrıları ile birlikte omurga problemleridir. Aynı zamanda meme altları sarkmaya bağlı olarak hava almaz ve terler. Bu da bu bölgelerin zaman içerisinde pişik olmasına ya da açık yaralar oluşmasına neden olabilir. Bir diğer yandan memelerin büyüklüğü meme kanserine yakalanma riski ile doğru orantılıdır. Yani büyüklük arttıkça risk de artar.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

Memelerin sarkması ile sonuçlanabilecek en yaygın nedenler şunlardır: Gebelik sonrası emzirme, yaşlanma, hormonal dengesizlikler ve yer çekimi. Ayrıca aşırı kilolu olan insanlarda da büyüme, sarkma ya da asimetri gibi sorunlar oluşabilir. Bir başka neden ise altta yatan çeşitli hastalıklardır. Tüm bunlara ek olarak meme küçültme ameliyatlarına neden olabilecek diğer durumları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Estetik kaygılar,
 • Omuz, boyun ve sırt ağrılarından kurtulmak,
 • Kamburluk ve benzeri omurga sorunlarının oluşmasına engel olmak,
 • Pişik ve yara oluşumu gibi sorunların önüne geçmek,
 • Mantar ve enfeksiyon oluşumu riskini minimum seviyeye indirmek,
 • Sütyen askılarının yarattığı baskılardan kurtulmak,
 • Zorluk yaşanılan günlük aktiviteleri çok daha kolay bir şekilde yapabilir hale gelmek.

Meme küçültme ameliyatından sonra yara izi kalması muhtemeldir. Bu yüzden yara izlerini kendisine problem edecek kişilerin, eğer memelerdeki sarkma çok büyük değilse bu ameliyata başvurmaları tavsiye edilmez. Fakat kozmetik kusurların sosyal hayatı ciddi olarak etkilediği ve fiziksel problemlerin ciddi sorun yaratmaya başladığı durumlarda mutlaka cerrahi ile meme küçültme gereklidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pek insan ameliyatı son çare olarak düşünse de, memelerin küçültmek için ameliyatsız olarak uygulanabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmaz. Memelerin dikleşmesi ya da kasların güçlenmesi için spor ya da egzersiz programları yeterli değildir. Meme hacmini küçültmek için meme içerisindeki fazla yağ dokusunun çıkarılması gerekir. Meme küçültme operasyonu için herhangi bir kriter bulunmaz. Fiziksel gelişimini tamamlamış olan her kadın meme küçültme ameliyatı yaptırabilir. Eğer tıbbi bir zorunluluk oluşmuyorsa, 20 yaş altı için meme küçültme ameliyatı önerilmez. Operasyon sırasında izlenen adımlar ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Operasyon öncesinde hasta genel anestezi altına alınır,
 • Lolipop ya da T kesi yöntemlerinden biri tercih edilir ve uygulanır,
 • Kullanılacak yöntemi belirleyen en temel faktörler meme ucunun bulunduğu konum, meme dokusu, meme uçlarının kalça ve omuzlar ile olan mesafesi ve cildin yapısıdır,
 • Lolipop keside fazla meme dokusunu çıkarmak için meme ucunun çevresinden yapılan kesi daireseldir,
 • Bu işlem sırasında eğer gerekli görülürse meme ucu biraz yukarı taşınabilir,
 • Operasyon tamamlandıktan sonra bölgenin daha hızlı iyileşmesi ve biriken kanın dışarı alınması adına dren takılır ve dikiş atılır.

Eğer işlem sırasında T kesi yapılacaksa, kesi bölgesi olarak memenin alt kısmı belirlenir. Ayrıca operasyon sırasında süt kanallarına herhangi bir hasar vermemek adına üst düzey bir özen gösterilmesi gerekir. Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyon ihtimaline karşı hastaların bir gece hastanede kalması önerilir. Ertesi gün dren çıkarılır, pansuman yapılır ve hasta taburcu edilir.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta 1 hafta evde istirahat ettikten sonra rutin kontroller için bu haftanın sonunda ve ikinci haftanın sonunda kontrole gitmelidir. Bu süreçte dikişler de alınmış olur. Aynı zamanda hastaların doktor önerisiyle yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacak kremler kullanması gerekebilir. Ayrıca 6 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Hastaların günlük yaşama dönmeleri yaklaşık 1 hafta sürerken, hafif batma ve sızlamalar 6 ay ila 12 aylık süre boyunca hissedilebilir.

Meme küçültme ameliyatlarında hastaların karşılaşabilecekleri risklerin sayısı oldukça düşüktür. Nadir olabilecek gerçekleşebilecek riskler şunlardır:

 • Kanama ya da enfeksiyon,
 • Meme uçlarında duyu kaybı,
 • Süt kanallarının zarar görmesi.

Uzman ve bu alanda deneyimli olmayan bir cerrah tarafından yapılan operasyonlar başarısız olarak sonuçlanabilir ve daha da kötüsü daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden operasyonun başarısı açısından alanında uzman bir cerrah ile çalışmak önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP