Kulak Estetiği

Kulaklar genel görünümü etkileyen organlardır. Doğuştan veya sonradan kulakta oluşan şekil bozuklukları bireylerin özgüven sorunlarıyla karşılaşmasına neden olur.

Kadınlar genellikle kulak deformitelerini saçlarını uzatarak kapatmayı tercih ederken, erkekler bu sorundan daha fazla etkilenir.

Kulak estetiği ise kulaktaki şekil bozukluklarını düzelterek kişinin sosyal hayata katılım oranını artırır. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen kulak estetiği ile kişinin doğal ve ideal boyutlarda kulaklara sahip olması sağlanır.

Kulak estetiği, son derece basit ve komplikasyon oranı düşük bir prosedürdür, bu nedenle genel olarak ciddi sağlık problemi olmayan her yaştan bireye yapılabilir.

Kulak Estetiği Nedir?

Kulaklardaki şekil bozuklukları kalıtsal olarak gelişebileceği gibi geçirilen travmalar sonucu sonradan da oluşabilir. Kulak estetiği ise, kalıtsal veya sonradan oluşan bu tür kulak şekil bozukluklarını gidermek amacıyla uygulanan bir işlemdir. Kulakların düşük olması, buruşturulmuş kağıda benzemesi veya kıkırdaktaki problemler kulak estetiği ile düzeltilebilir. Toplumda en sık rastlanan kulak şekil bozukluğu ise kepçe kulak deformasyonudur.

Kepçe kulak, kulak görünümünün öne doğru belirgin ve büyük göründüğü kalıtsal bir şekil bozukluğudur. Normalde kulak gelişimi 6 yaşına kadar tamamlanır fakat kepçe kulak durumunda kulaklar yüze nazaran daha hızlı büyür, ayrıca kıvrım kısmı gerektiği gibi gelişmez. Sonuç olarak yüz oranlarına göre daha büyük ebatlı kulaklar oluşur. Bu durum çocukluk çağından başlamak üzere bireyin çeşitli şakalara maruz kalmasına neden olduğundan, sosyal hayat ilişkileri kötü yönde etkiler. Kulağın yapısal ve oransal olarak ideal şekline kavuşmasını sağlayan kulak estetiği, aynı zamanda kişinin kendine güvenini de yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak kalıtsal bir kulak gelişim problemidir ve aile öyküsüne kepçe kulak bulunan kişilerde yaşanma sıklığı daha fazladır. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık semptomu olmayan bu durum, sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez. Daha çok psikolojik problemlere neden olur ve kişinin sosyal hayat, arkadaşlık ilişkileri, iş hayatı gibi pek çok konuda zorlanmasına sebebiyet verir. Bu nedenle kepçe kulak kadınların saçlarını uzatarak kulaklarını gizlemeye çalıştığı bir sorundur, erkeklerde ise böyle bir seçenek yaygın olmadığından daha büyük problemlere neden olur. Genetik bir sorun olan kepçe kulak, uzman hekim kontrolünde uygulanan kulak estetiği ile düzeltilebilir.

Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Kulak estetiği, kepçe kulak ve benzeri kulak deformasyonlarının olduğu her durumda uygulanabilir. Kimi zaman kalıtsal bir problem, kimi zaman ise geçirilen kazalar veya alınan darbelere bağlı yaşanan travmalar kulakta şekil bozukluklarının oluşmasına neden olabilir. Kulaklar estetik güzelliği büyük ölçüde etkilediğinden, özellikle saçlarını kısa kullanan bireylerde ciddi özgüven kayıplarına neden olur. Dolayısıyla bu tür sorunlar yaşayan bütün bireyler kulak estetiği yaptırabilir.

Bununla birlikte, özellikle kepçe kulağın düzeltilmesi için önerilen yaş okul öncesi dönemdir. Çünkü bu şekilde çocukların kulak deformitesi nedeniyle ileride psikolojilerini kötü etkileyecek şakalara maruz kalmaları önlenir ve özgüven sahibi bireyler olarak yetişmeleri sağlanır. Ancak yetişkinlerde de kulak estetiği operasyonları rahatlıkla uygulanabilir.

Kulak Estetiği Nasıl Uygulanır?

Kulak estetiği, son derece basit ve komplikasyon oranı düşük bir prosedürdür, bu nedenle genel olarak ciddi sağlık problemi olmayan her yaştan bireye yapılabilir. Genellikle lokal anestezi altında uygulanan bu işlem, hastanın yaşına veya korkularına bağlı olarak genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Genel anestezi alan hastalar işlemden sonra 1 gece gözetim altında tutulurken, lokal anestezi ile yapılan ameliyatlardan hemen sonra taburcu işlemleri tamamlanır.

Kulak estetiğinde hekimin tercihine ve hastanın uygunluğuna göre, kulakların önünden ya da arkasından yapılır. Operasyon esnasında kulak kıkırdakları düzenlenir ve normal konumuna yerleştirilir. Kepçe kulak tedavisinde kulakların geriye sabitlenmesi sağlanır. Bu şekilde işlem sonunda yüz ile orantılı ve doğal görünümlü kulaklar oluşturulur, mevcut şekil bozuklukları giderilir. Eğer kulak memesinde yırtılma veya delik genişlemesi gibi deformiteler bulunuyorsa, bu sorun da işlem ile kolayca düzeltilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Nasıldır?

Kulak estetiği oldukça kolay bir işlemdir, ameliyat sonrası iyileşme dönemi de aynı ölçüde kolay geçer. Genellikle işlemden sonra kulaklara kulak bandı takılır ve bu bandın 1-2 hafta kullanılması gerekir. Ameliyat kesileri kulak arkasında kaldığından kişiye rahatsızlık vermez ve saçla kapatılabilir, ayrıca duymaya engel değildir. Tam iyileşme ise 2 hafta içinde tamamlanır.

Kulak Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Kulak estetiği, kulak görünümü nedeniyle sosyal hayatta sorun yaşayan veya psikolojik problemleri olan kişiler için özellikle önerilen bir operasyondur. Bu işlem sonunda kişinin ideal boyutlara ve şekle sahip kulaklara sahip olması sağlanır, böylece kişinin yüz estetiğinde ve ruhsal durumunda ciddi bir iyileşme gözlenir. Kepçe kulak gibi kulak şekil deformiteleri, özellikle toplum içinde yapılan şaka ve espriler nedeniyle kişinin özgüven kaybına uğramasına sebep olur. Temel olarak basit, hızlı ve güvenli bir operasyon olan kulak estetiği ile hem kişinin kendi yüz hatlarına uygun ve doğal görünümlü kulaklara sahip olması sağlanır, hem de kulaktaki şekil bozukluğunun yol açtığı özgüven kaybı gibi şikayetlerin ortadan kalkması mümkün olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP